Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY

February 1, 2013

Odliczenie VAT z realizacji projektu usuwania odpadów zawierających azbest

0 924

Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od zadania usuwania odpadów zawierających azbest z posesji osób fizycznych na terenie Gminy, ponieważ nabywane usługi i towary związane z realizacją tego przedsięwzięcia, nie będą związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 4 stycznia 2013 roku nr IPTPP4/443-682/12-4/JM.  

Sytuacja podatnika

Wnioskodawca (Gmina - czynny podatnikiem VAT) ubiega się o dotację na usuwanie odpadów zawierających azbest z posesji osób fizycznych zlokalizowanych na terenie Gminy. Dotacja ma pochodzić ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wymogiem Funduszu jest przedłożenie interpretacji indywidualnej co do braku możliwości odliczenia podatku VAT przez Gminę.

Faktury za wykonanie usługi i zakup materiałów wystawiane będą na Wnioskodawcę. Usuwanie odpadów zawierających azbest wykonywane będzie przez firmę wyłonioną w postępowaniu przetargowym. Dotacja ma być na poziomie 99% całkowitych kosztów zadania. Pozostały 1% kosztów pochodzić będzie ze środków własnych Wnioskodawcy uzyskanych z wpływów za użytkowanie środowiska. Zakres prac to pakowanie, transport i utylizacja odpadów zawierających azbest. Utylizacja odpadów zawierających azbest polegać będzie na umieszczeniu tych odpadów na składowisku odpadów niebezpiecznych. Efekty projektu będą wykorzystywane do czynności niepodlegających podatkowi VAT.

Uzasadnienie Dyrektora Izby Skarbowej

Dyrektor wskazał, że organy władzy publicznej są podatnikami VAT jedynie w zakresie czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych.

W tym przypadku mamy do czynienia z taką sytuacją, jednak rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach, a jedną z podstawowych przesłanek pozytywnych jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

W przedmiotowej sprawie nie występuje związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, gdyż Wnioskodawca jako jednostka samorządu terytorialnego realizując zadanie będące przedmiotem wniosku, wykonuje zadania własne, a usługi nabyte w ramach jego realizacji nie będą związane z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Zatem, Wnioskodawca nie będzie miał prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z realizacją przedmiotowego projektu.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 6, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.