Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , OŚWIATA I KULTURA

March 31, 2016

Odliczenie VAT z tytułu organizacji pikniku dla mieszkańców gminy

0 1170

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji posiada umowy na administrowanie obiektami : boisko i hala sportowa. GOKSiR posiada zapis z zakresu działalności : podejmowanie inicjatyw organizowania imprez sportowych, rekreacyjnych, turystycznych, kulturalnych na rzecz mieszkańców Gminy. Raz do roku na boisku jest organizowany wspólnie z Gminą piknik rodzinny na rzecz mieszkańców Gminy. GOKSiR udostępnia na terenie boiska w trakcie trwania pikniku odpłatnie innym podmiotom miejsca na prowadzenie działalności usługowo-handlowej i ewidencjonuje sprzedaż fakturą lub paragonem fiskalnym. Czy GOSiR będzie mógł odliczyć podatek VAT od f-ry wystawionej przez agencję artystyczną za organizowanie pikniku rodzinnego?

ODPOWIEDŹ

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji nie może odliczyć podatku naliczonego z faktury wystawionej przez agencję artystyczną z uwagi na to, że zorganizowanie pikniku rodzinnego należy do zadań własnych Gminy i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

UZASADNIENIE

W myśl przepisu art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z treści powyższej regulacji wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikom VAT w sytuacji, gdy towary i usługi, przy nabyciu których został naliczony podatek, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Stosownie do art.15 ust.6 ustawy o VAT nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Jak wynika z pytania Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji administruje boiskiem i halą sportową. Raz do roku na boisku organizowany jest wspólnie z Gminą piknik rodzinny na rzecz mieszkańców Gminy. Wówczas na terenie boiska udostępniane są miejsca na prowadzenie działalności usługowo–handlowej.

Pytanie dotyczy możliwości odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej przez agencję artystyczną za organizowanie pikniku rodzinnego.

W myśl art.2 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym gmina wykonuje zdania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Natomiast zgodnie z art.6 ust.1 ww. ustawy do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

Z pytania wynika, że Gmina wraz GOSiR organizuje piknik rodzinny dla mieszkańców. Najczęściej tego rodzaju imprezy kierowane są dla mieszkańców jednej lub wielu Gmin i nie są pobierane opłaty za wstęp. Takie imprezy mają na celu zaspokojenie potrzeb społeczno-kulturalnych mieszkańców gminy, czasami popularyzację aktywnego stylu życia poprzez organizację zawodów sportowych. Tak więc, najczęściej Gmina zapewnia mieszkańcom możliwość uczestnictwa poprzez nieodpłatny wstęp na imprezy i możliwość korzystania w trakcie tych imprez z oferowanych różnych atrakcji.

Zdaniem Redakcji, organizacja pikniku rodzinnego należy do zadań własnych Gminy, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 10 ustawy o samorządzie gminnym, tj. zadań obejmujących sprawy kultury, turystyki, rekreacji czy sportu.

Skoro impreza - piknik rodzinny nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT, wszelkie wydatki związane z jego organizacją, w tym agencji artystycznej, nie podlegają odliczeniu.

Karol Zen

Podstawa prawna: art.15 ust.6, art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.