Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

September 1, 2014

Odliczenie VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia w przypadku braku towaru

0 861

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupuję towar z Francji. Dostawca fakturuje mnie zbiorczo, za wszystkie zamówienia z danego miesiąca, ale zdarza się, że niektóre towary przychodzą do nas później, nawet po złożeniu deklaracji za ten miesiąc. Czy mogę odliczyć VAT od takich dostaw?

ODPOWIEDŹ

Tak, może Pan odliczyć VAT z tytułu takiej dostawy, w rozliczeniu za miesiąc, kiedy rozliczył Pan z tego tytułu podatek należny lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Oczywiście pod warunkiem, że towary będą służyły Pana sprzedaży opodatkowanej.

UZASADNIENIE

W myśl art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego (art.86 ust.2 pkt 4 lit.c i d ustawy).

Zgodnie z art.86 ust.10 oraz ust.10b pkt 2 ustawy o VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem, że podatnik:

a) otrzyma fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą u niego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy,

b) uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.

Zakładam, że w opisanym przypadku pierwszy z warunków dokonania odliczenia jest spełniony i jest Pan w posiadaniu faktury dokumentującej dokonanie wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Zgodnie z art.20 ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Zatem w sytuacji będącej przedmiotem zapytania jest Pan zobowiązany rozpoznać obowiązek podatkowy w rozliczeniu za miesiąc, w którym kontrahent wystawił fakturę, bez względu na to, czy towar został już do Pana firmy dostarczony. Uwzględnienie podatku należnego w deklaracji za ten miesiąc spowoduje, że zostanie spełniony drugi z warunków uprawniających Pana do odliczenia podatku naliczonego z tytułu tej transakcji. W związku z tym, że ustawa nie stawia już innych warunków dokonania odliczenia, uwzględnienie podatku należnego z tytułu WNT w deklaracji za odpowiedni okres rozliczeniowy oraz otrzymanie faktury dokumentującej dokonany zakup w przewidzianym przepisami terminie jest wystarczające dla dokonania odliczenia podatku naliczonego z tytułu opisanej transakcji. Odliczenia tego może Pan dokonać w rozliczeniu za miesiąc, kiedy kontrahent wystawił fakturę lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art.86 ust.10 i ust.11 ustawy o VAT).

Otrzymanie towarów w późniejszym terminie będzie w takiej sytuacji neutralne podatkowo dla Pana.

Ewa Konarska