Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

July 31, 2014

Odliczenie VAT z tytułu wykupu z leasingu i korekta podatku przy sprzedaży samochodu

0 945

Samochód, który obecnie użytkuję chcę w sierpniu wykupić z leasingu (po dwóch latach). Po 20-tym sierpnia leasingodawca wystawi mi fakturę wykupu na kwotę 36.398,17 PLN + 23% VAT, plus opłata za przedterminowe zakończenie 750 PLN + 23%VAT. Czy mogę kwotę netto „wrzucić” jednorazowo w koszty i odzyskać połowę VAT-u?

ODPOWIEDŹ

Przepis art.  86a ust.  1 ustawy o podatku od towarów i usług wprowadza ogólną zasadę, zgodnie z  którą od wszystkich wydatków związanych z  pojazdami samochodowymi, przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego. W  ust. 2 art. 86a wskazano katalog wydatków, których to odliczenie dotyczy. Są to wydatki związane z: nabyciem, importem lub wytworzeniem tych pojazdów, części składowych do nich, (np. zakup samochodu, części służących do wytworzenia samochodu, czy też zakup szyb czy opon); używaniem tych pojazdów w  ramach umowy najmu, dzierżawy, leasingu oraz innych umów o  podobnym charakterze związane z  tą umową (np. czynsz, raty lub inne płatności wynikające z takiej umowy); wydatki z tytułu nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów; wydatki z tytułu ich naprawy lub konserwacji; wydatki z tytułu nabycia innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów (np. opłaty za parking, przejazd autostradą).

Tak więc co do zasady przysługuje Państwu prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego z tytułu wykupu przedmiotowego samochodu z leasingu jeśli wykorzystywany jest zarówno do działalności jak również na cele prywatne. Jeżeli natomiast samochód służy Państwu wyłącznie do działalności gospodarczej ustawodawca zezwala na pełne odliczenie podatku VAT. Przysługującą do odliczenia część kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej wykup tego pojazdu z leasingu wykazują Państwo jednorazowo w deklaracji VAT.

Co się dzieje jeśli np. następnego dnia sprzedaję samochód (kwota 62 tys. brutto), płacę od tego podatek i zwracam VAT? Czy jeśli sprzedaję to osobie fizycznej to sprzedaję tylko netto?

Od 1 kwietnia 2014 roku dostawa samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało ograniczone prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jest opodatkowana podatkiem VAT 23% od wartości rynkowej, nie ma przy tym znaczenia dla kogo auto jest sprzedawane. Zatem sprzedaż przedmiotowego samochodu dla osoby fizycznej będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Ustawodawca przyjął założenie, że sprzedaż pojazdu w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym nabyto, dokonano lub oddano do używania pojazd, przy nabyciu którego przysługiwało ograniczone odliczenie, jest równoznaczna ze zmianą jego wykorzystywania z „mieszanego” na wykorzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej (art. 90b ust.2 ustawy o VAT). W konsekwencji przy sprzedaży takiego pojazdu będziecie Państwo uprawnieni do dokonania korekty nieodliczonego przy nabyciu tego pojazdu podatku naliczonego, w deklaracji za okres w którym nastąpi sprzedaż samochodu w wysokości proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty (art. 90b ust.4).

W sierpniu biorę w leasing kolejny samochód płacę pierwszą ratę leasingową/wstępną (np. 20.000.PLN netto) – to będzie mój koszt i odzyskuje połowę VAT-u?

Zgodnie z cytowanym wyżej art. 86a ust. 1 ustawy o VAT przysługiwać będzie Państwu podstawowe prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z używaniem pojazdu w  ramach umowy leasingu przy założeniu, że samochód wykorzystywany jest zarówno do działalności oraz na cele prywatne, a zatem macie prawo do odliczenia 50% kwoty podatku wynikającej z faktury dokumentującej wymienioną ratę leasingową.

Dagmara Lisowska