Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

June 1, 2018

Odliczenie VAT z tytułu wynajmu garażu do celów magazynowych

0 1525

W jakiej wysokości można dokonać odliczenia VAT przy wynajmie garażu w firmie zajmującej się montażem klimatyzacji, wentylacji itp. Firma ta wynajęła garaż do celów przechowywania urzadzeń, które będą montowane u klientów - posiada też samochód firmowy do 3,5t i odlicza 50% Vatu, natomiast garaż ten nie służy do postoju samochodu, a wyłącznie do celów magazynowych towaru. Takie wykorzystanie wynika również z umowy z wynajmującym, jednak na fakturze widnieje tytuł usługi: wynajem garażu. Czy w takiej sytuacji przedsiębiorcy przysługuje odliczenie VAT w wysokości 100% czy 50%?

ODPOWIEDŹ

Podatek naliczony od wydatków związanych z wynajem garażu, jeżeli są związane z czynnościami opodatkowanymi, można odliczyć w pełnej wysokości, niezależnie na jaki cel jest garaż wynajmowany.

UZASADNIENIE

Generalnie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Umowa najmu jest cywilnoprawną umową nakładającą na strony - zarówno wynajmującego, jak i najemcę - określone przepisami obowiązki. W myśl kodeksu cywilnego, przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Umówiony między stronami czynsz jest wynagrodzeniem za możliwość korzystania z cudzej rzeczy i stanowi świadczenie wzajemne należne za używanie lokalu przez jego najemcę.

Tak więc najem jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną, odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania, jest świadczenie najemcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu.

W przedstawionej sytuacji, podatnik wynajmuje garaż do celów przechowywania urządzeń, które będą montowane u klientów. Posiada też samochód firmowy do 3,5 t i odlicza 50% podatku VAT, garaż ten nie służy jednak do postoju samochodu, a wyłącznie do celów magazynowych towaru. Pytanie dotyczy wysokości odliczenia podatku VAT.

Art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium.

Usługa najmu w rozumieniu ustawy o podatku VAT stanowi świadczenie usług, generalnie opodatkowane stawką podstawową w wysokości 23%.

Nabywca usług najmu może odliczyć podatek naliczony, jeżeli wykorzystuje je do realizowania czynności opodatkowanych VAT. Ograniczenie odliczenia do wys. 50% podatku naliczonego dotyczy nabycia towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem pojazdów, natomiast w opisanym przypadku Czytelnik wykorzystuje garaż do przechowywania urządzeń, które będą montowane u klientów, co wynika również z zawartej umowy. Tak więc spełnione będą warunki do odliczenia całego podatku naliczonego z otrzymanej faktury.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) w pozycji 45 i 46 (kwota zakupu netto i podatek naliczony).

Karol Zen

Podstawa prawna: art.5 ust.1 pkt 1, art.86 ust.1 i art. 86a ust. 1 i ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.