Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Po złożeniu deklaracji VAT-7 za czerwiec okazało się, że zaginęła jedna faktura, którą ujęliśmy w tej deklaracji. Fakturę otrzymaliśmy w czerwcu, co potwierdza nasza pieczątka na kopii znajdującej się u sprzedawcy. W lipcu otrzymaliśmy duplikat faktury. Czy musimy skorygować deklarację za czerwiec?

ODPOWIEDŹ

Nie, w opisanej sytuacji nie mają Państwo obowiązku korygowania złożonej deklaracji.

UZASADNIENIE

Generalna zasada regulująca prawo podatnika do odliczenia VAT naliczonego zawarta jest w art.86 ust.1 i ust.2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z powyższymi przepisami w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, a kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Natomiast zgodnie z art.86 ust.10 pkt 1 i ust.11 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Należy także pamiętać o szczególnym momencie powstania prawa do odliczenia podatku z faktur za tzw. media, w momencie, w którym przypada termin płatności takiej faktury (art.86 ust.10 pkt 3 ustawy o VAT).

Wystawianie duplikatów faktur regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zgodnie z §20 ust.1 pkt 1 i ust.2 rozporządzenia, w przypadku gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie podatnik lub upoważniona przez niego do wystawiania faktur osoba trzecia wystawia ponownie fakturę na wniosek nabywcy – zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu podatnika i zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu nabywcy. Faktura wystawiona ponownie zawiera wyraz "DUPLIKAT" oraz datę jej wystawienia.

Przywołane regulacje wskazują, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki. Jednym z nich jest wymóg posiadania faktury, bowiem kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika. Natomiast prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano fakturę. W opisanej sytuacji otrzymali Państwo uprzednio wystawioną fakturę VAT i na jej podstawie dokonali odliczenia podatku naliczonego, lecz faktura ta zaginęła. Zatem otrzymany od sprzedawcy duplikat jedynie potwierdza prawo do dokonania przedmiotowego odliczenia. W tej sytuacji – naszym zdaniem – nie muszą Państwo korygować deklaracji złożonej za czerwiec, bowiem nie zmieniło się nabyte przez Państwa w czerwcu prawo do odliczenia podatku z przedmiotowej faktury.

Powyższe potwierdza interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 8 marca 2013 roku nr PT8/033/160/311/PBD/13/RD-18729, w której uznano, iż w sytuacji „gdy podatnik otrzymał duplikat tej faktury, to obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego może dokonać po otrzymaniu duplikatu w rozliczeniu za okres, w którym odnotowano wpływ faktury „pierwotnej” (w przypadku gdy za ten okres podatnik złożył już deklarację podatkową obniżenia kwoty podatku należnego należy dokonać przez złożenie korekty deklaracji podatkowej) lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych”. W interpretacji tej powołano także prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 29 lipca 2010 roku, sygn. akt I SA/Po 368/10, w którym to orzeczeniu Sąd stwierdził, iż: „(...)otrzymanie dokumentów w postaci faktur, potwierdzających fakt dokonania czynności prawnych w postaci nabycia towaru (lub usługi) rodzi nie tylko konsekwencję w postaci powstania prawa do odliczenia wskazanego w nich podatku naliczonego, ale też skutek w postaci skonkretyzowania ram czasowych, w obrębie których podatnik może z tego prawa skorzystać. Skutek ten, nie może powstać po raz drugi z chwilą otrzymania duplikatów faktur, gdyż nie dokumentują one żadnej nowej czynności obrotu, a jedynie ponownie potwierdzają czynność wcześniej dokonaną. W takiej sytuacji doręczenie duplikatu faktury VAT nie stanowi podstawy do zmiany terminu odliczenia o jakim mowa w art. 86 ustawy o VAT.”

Należy zaznaczyć, że ważnym dla zachowania prawa do odliczenia podatku w terminie wpływu faktury pierwotnej (w Państwa przypadku w rozliczeniu za czerwiec) jest udokumentowanie faktycznego wpływu tej faktury w tym terminie. Może to być zapis w dzienniku korespondencji czy, tak jak w Państwa przypadku, uzyskanie potwierdzenia wpływu faktury od dostawcy.

Agnieszka Falkowska

Komisarz Skarbowy