Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

September 1, 2013

Odliczenie VAT z zastosowaniem proporcji

0 956

W sytuacji, gdy inwestycja służyć będzie czynnościom opodatkowanym podatkiem od towarów i usług, zwolnionym z tego podatku jak i niepodlegającym opodatkowaniu VAT i nie ma możliwości obiektywnego wyodrębnienia kwot podatku naliczonego do poszczególnych czynności, podatnik ma prawo do częściowego odliczenia podatku naliczonego w oparciu o proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy, przy czym czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT nie mogą wpłynąć na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu art. 90 ust. 3 powołanej wyżej ustawy.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 1 sierpnia 2013 roku nr IPTPP1/443-473/13-2/MH.

Sytuacja Podatnika

Gmina (czynnym podatnik VAT) ubiega się o dofinansowanie ze środków unijnych inwestycji obejmującej

  1. dostawę i montaż sprzętu komputerowego, w tym: stacje robocze wraz z systemem operacyjnym i gwarancją, pakiet biurowy, system logowania kartą (licencje, karty kryptograficzne, czytniki), kontroler domeny (serwer, UPS), firewall, szafa ognioodporna.

  2. roboty budowlano–montażowe sieci LAN.

  3. elektroniczny Obieg Dokumentów i Programy Dziedzinowe, w tym: pakiet programów dziedzinowych, serwer, skaner.

Celem inwestycji jest podniesienie bezpieczeństwa sieci informatycznych, a także stworzenie nowoczesnego systemu wspomagającego zarządzanie jednostkami samorządowymi wraz z elektronicznym systemem obiegu dokumentów dla Urzędu Gminy. Faktury związanez realizacją inwestycji będą wystawiane na Zainteresowanego. Mienie wytworzone w ramach realizacji inwestycji wykorzystywane będzie zarówno do czynności opodatkowanych – realizacja umów cywilnoprawnych, w obrębie których znajdują się przychody z tytułu najmu lokali gospodarczych, sprzedaż opodatkowana składników majątku, jak również do czynności zwolnionych z VAT, tj. dzierżawa działek rolnych, sprzedaż nieruchomości rolnych, a także w ogóle niepodlegających ustawie o VAT, jako czynności w ramach działalności administracyjnej stosownie do posiadanego zakresu kompetencji Gminy.Realizowane zadanie jest zadaniem własnym gminy, wymienionym w katalogu zadań ustawy o samorządzie gminnym. Pozyskana w ramach projektu sieć, a także sprzęt komputerowy będą wykorzystywane do czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, tj. sprzedaży ze stawką zwolnioną oraz czynności niepodlegającychustawie. Nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego, w stosunku do których Gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W związku z powyższym Gmina zadała pytanie czy ma prawo do odliczenia podatku VAT od tej inwestycji, o którym mowa z zastosowaniem proporcji uwzględniając wyłącznie sprzedaż opodatkowaną (najem, dzierżawa, użytkowanie wieczyste i inne umowy o charakterze cywilnoprawnym) z pominięciem dochodów sfery administracyjnej niepodlegającej ustawie o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do proporcjonalnego rozliczenia podatku naliczonego, zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy.

Ponadto należy podkreślić, iż przepisy dotyczące zasad odliczania częściowego, zawarte w art. 90 ustawy, znajdują zastosowanie w części, w jakiej poniesione wydatki służą do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, natomiast nie dotyczą czynności, których wykonanie nie powoduje konsekwencji podatkowych, gdyż nie podlegają one przepisom ustawy.

Natomiast w sytuacji, gdy Wnioskodawca dokonuje zakupów, z których nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot w sposób jednoznaczny do wykonywanych czynności opodatkowanych, zwolnionych lub niepodlegających opodatkowaniu, wówczas winien zastosować proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy. Wnioskodawca ustalając proporcję na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy, powinien w liczniku ująć obrót podlegający opodatkowaniu a w mianowniku obrót podlegający opodatkowaniu i obrót zwolniony od opodatkowania. Wnioskodawca w mianowniku nie powinien uwzględniać obrotuniepodlegającego opodatkowaniu.

Podstawa prawna: art. 90 ust. 2, 3 ustawy o podatku od towarów i usług.