Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

September 3, 2017

Odliczenie VAT za usługę aktualizacji studium i planów miejscowych gminy

0 932

Otrzymaliśmy fakturę za wycenę aktualności studium i planów miejscowych gminy na którą sporządzona jest umowa. Czy gmina może odliczyć VAT naliczony od otrzymanej faktury? 

ODPOWIEDŹ

Gmina może odliczyć VAT naliczony z przedmiotowej faktury, jeśli zakup związany był z działalnością opodatkowaną.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art.120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jeśli nie jest możliwe przypisanie dokonanych zakupów towarów i usług w całości do czynności dających prawo do odliczenia, Gmina ma prawo do odliczenia jedynie tej kwoty podatku naliczonego, którą może proporcjonalnie przypisać czynnościom dającym prawo do odliczenia. W przypadku zakupu towarów i usług wykorzystywanych przez jednostkę zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów pozostających poza taką działalnością, których przypisanie w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe, podatnik może dokonać odliczenia podatku naliczonego tylko w takiej części, którą można proporcjonalnie przypisać do jego działalności gospodarczej.

Wikipedia definiuje studium uwarunkowań jako dokument sporządzany dla całego obszaru gminy, określający w sposób ogólny politykę przestrzenną i lokalne zasady zagospodarowania.

Studium jest podstawowym dokumentem kreującym politykę przestrzenną gminy. Obok miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest aktem planowania przestrzennego i w systemie planistycznym zaliczane jest do aktów planowania ogólnego. Nie jest aktem prawa miejscowego, a więc nie zawiera przepisów powszechnie obowiązujących i nie może być podstawą do wydania decyzji administracyjnych. Ma za to charakter aktu kierownictwa wewnętrznego, obowiązującego w systemie organów gminy. Wiąże wójta, burmistrza, prezydenta miasta przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i służy koordynacji ustaleń tych planów.

Wśród funkcji zadań studium wymieniane jest również ukazanie gospodarczych i przestrzennych perspektyw rozwoju (swego rodzaju funkcja promocyjna).

Przedmiotem studium są treści:

  • związane ze stanem istniejącym, czyli diagnoza aktualnej sytuacji społeczno–gospodarczej gminy i uwarunkowań jej rozwoju dająca rozpoznanie obiektywnych okoliczności rozwoju,

  • określające kierunki rozwoju przestrzennego i zasady polityki przestrzennej, czyli podstawowe reguły działania w przestrzeni przyjęte przez samorządy lokalne.

Zdaniem Redakcji, powyższa definicja wskazuje na to, iż przedmiotowa umowa dotyczy zadań statutowych Gminy, które są poza zakresem VAT. Zatem w takim przypadku nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wyceny aktualności studium i planów miejscowych gminy.

Jeśli jednak usługi te dotyczą również działalności gospodarczej Gminy, to odliczenie podatku naliczonego, będzie przysługiwało w takiej części, w jakiej zakup służył sprzedaży opodatkowanej.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) faktury kosztowe służące do celów prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT nabycie towarów i usług pozostałych należy wykazać w pozycjach 45 wartość netto i 46 podatek naliczony.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art.86 ust.1, ust.2a do 2h ustawy o podatku od towarów i usług.