Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , TRANSPORT

June 30, 2016

Odliczenie zakupu samochodu dla Prezydenta Miasta i innych wydatków z nim związanych

0 969

Czy gmina może odliczyć 50% VAT od zakupu w 2015 roku i eksploatacji samochodu dla prezydenta miasta (poprzez korektę 2015 roku) - 50% jak firmy do celów mieszanych? I czy od zakupu w 2015 roku systemu do ewidencji czasu można odliczyć w jakiejś części VAT? - też poprzez korektę 2015 roku. Jak to byłoby w 2016 roku kiedy obowiązuje preproporcja?

ODPOWIEDŹ

W przypadku używania samochodu do działalności tzw. „mieszanej”, czyli działalności gospodarczej i czynności innych niż działalność gospodarcza, co do zasady, można odliczyć podatek naliczony w wysokości 50% od zakupu samochodu, paliwa i innych wydatków. Jeśli Gmina dokonuje również sprzedaży zwolnionej z VAT należy również uwzględnić przepis art. 90 ustawy o VAT i wyliczyć proporcję. Jeżeli zakup będzie dokonany w 2016 roku odliczenia będą poprzedzone dodatkowo zastosowaniem preproporcji.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy mają prawo do odliczenia 50% podatku VAT naliczonego w związku z wydatkami związanymi z pojazdami samochodowymi. Przepis ten nie ma zastosowania, w przypadku, gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (art. 86a ust. 3).

Jak wynika z pytania, Gmina zakupiła w roku 2015 samochód dla Prezydenta Miasta do celów mieszanych. Pytanie dotyczy możliwości odliczenia 50 % podatku naliczonego od zakupu samochodu, wydatków związanych z eksploatacją samochodu, a także takiego zakupu w roku 2016 kiedy występuje preproporcja.

Od 1 kwietnia 2014 roku, w ustawie o podatku od towarów i usług została przyjęta zasada, że pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, są co do zasady pojazdami wykorzystywanymi nie tylko do działalności gospodarczej. Tak więc ustawodawca postanowił, że te pojazdy wykorzystywane w celach „mieszanych” /tj. do celów zarówno związanych jak i do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą/ są wykorzystywane w 50% w działalności.

W takich przypadkach podatnik może odliczyć 50 % podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup samochodu, a także innych wydatków związanych z samochodem, tj. paliwa, napraw, części zamiennych itp.

Podatnik może odliczyć 100% podatku naliczonego od zakupu samochodu, jeżeli jest w stanie udowodnić, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej. Wówczas musi prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu do celów VAT, a także wprowadzić odpowiedni regulamin, czy zarządzenia, które będą potwierdzać, ze samochód jest używany wyłącznie do działalności gospodarczej i nie ma możliwości prywatnego użytku tego samochodu przez np. pracowników.

Jeżeli samochód był zakupiony dla Prezydenta Miasta i Gmina zastanawia się czy może, podobnie jak firmy, odliczyć z tego tytułu 50% VAT, oznacza to z pewnością użytek mieszany - czyli również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, co skutkuje ograniczeniem w odliczeniach podatku VAT do 50% w stosunku do zakupu pojazdu i innych wydatków związanych z tym pojazdem.

Aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku od zakupu samochodu w roku 2016 Gmina w pierwszej kolejności musi zastosować tzw. preproporcję, która określi procentowo związek zakupu samochodu z działalnością podlegającą VAT (opodatkowaną lub zwolnioną) oraz z działalnością pozostającą poza zakresem VAT, czyli np. zadaniami własnymi Gminy.

W nowelizacji ustawy do art.86 został dodany ust. 2a-2h i ust. 22. Zgodnie z tymi przepisami, w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym „sposobem określenia proporcji”. Dla potrzeb obliczenia tzw. wskaźnika preproporcji lub prewspółczynnika przyjmuje się dane z poprzedniego roku podatkowego.

Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów z 17 grudnia 2015 roku w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników, w przypadku jednostek samorządu terytorialnego, państwowych jednostek budżetowych, uczelni publicznych oraz instytutów badawczych w pierwszej kolejności należy zastosować kryterium obrotowe.

Reasumując, w przypadku zakupu samochodu do działalności tzw. „mieszanej”, czyli działalności gospodarczej i czynności innych niż działalność gospodarcza, Gmina może odliczyć podatek naliczony w wysokości 50% od zakupu, paliwa i innych wydatków. Następnie, jeżeli Gmina świadczy czynności zwolnione przedmiotowo od podatku VAT, podatek od zakupu samochodu należy rozliczyć na zasadach określonych w art.90-91 ustawy. Jeżeli zakup będzie dokonany w 2016 roku odliczenia będą poprzedzone dodatkowo zastosowaniem preproporcji.

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 86a ust. 1 i ust. 3 i ust. 4, art. 86 ust.1, ust.2a-2h i ust. 22 oraz art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.