Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

July 6, 2020

Odmowa wydania interpretacji indywidualnej w sprawie dla której wydano interpretację ogólną

0 1049

Nasza firma jest podatnikiem VAT. Złożyliśmy wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji w zakresie opodatkowania wykonywanych przez nas usług podatkiem VAT. Dyrektor KAS odmówił udzielenia wyjaśnień i napisał, że w odniesieniu do naszych usług zastosowanie ma interpretacja ogólna. Czy takie rozstrzygnięcie Dyrektora jest prawidłowe i czy taka ogólna interpretacja daje nam ochronę przed negatywnymi konsekwencjami?

Odpowiedź

Tak, takie rozstrzygnięcie jest prawidłowe, a stosowanie się do interpretacji ogólnej chroni Państwa firmę przed negatywnymi konsekwencjami.

 

Uzasadnienie

Przepisy dotyczące interpretacji zawiera Rozdział 1a ustawy Ordynacja podatkowa „Interpretacje przepisów prawa podatkowego”. Na gruncie Ordynacji podatkowej wyróżniamy dwie instytucje interpretacji prawa podatkowego:

1. Ogólną, określoną w art. 14a § 1: „Minister właściwy do spraw finansów publicznych dąży do zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe, w szczególności dokonując ich interpretacji, z urzędu lub na wniosek (interpretacja ogólna) lub wydając z urzędu ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania tych przepisów (objaśnienia podatkowe)

- przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub TSUE.

2. Indywidualną, określoną w art. 14b § 1: „Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).”

Art. 14b § 5a stanowi, że jeśli przedstawiony we wniosku stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe odpowiadają zagadnieniu będącemu przedmiotem interpretacji ogólnej wydanej w takim samym stanie prawnym, wydaje się postanowienie o stwierdzeniu, że do stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego opisanych we wniosku ma zastosowanie interpretacja ogólna, z jednoczesnym stwierdzeniem bezprzedmiotowości wniosku. W tym przypadku w postanowieniu wskazuje się oznaczenie interpretacji ogólnej wraz z podaniem miejsca jej publikacji. Na wydane postanowienie przysługuje zażalenie.

Zatem, organ podatkowy postąpił prawidłowo, bowiem uznał, że sytuacja opisana przez Państwa odpowiada zagadnieniu, które było przedmiotem interpretacji ogólnej i w konsekwencji prawidłowo wydał postanowienie o stwierdzeniu, że do tej sytuacji ma zastosowanie interpretacja ogólna.

Odnośnie ochrony prawnej, interpretacja ogólna chroni podatnika zgodnie z tzw. „zasadą nieszkodzenia”, która wynika z art. 14k § 2 i § 3. Na mocy tych przepisów, zastosowanie się do interpretacji ogólnej przed jej zmianą nie może szkodzić temu, kto się do niej zastosował, jak również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej. W zakresie związanym z zastosowaniem się do interpretacji, która uległa zmianie, której wygaśnięcie stwierdzono, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się oraz nie nalicza się odsetek za zwłokę.

Prosimy także pamiętać, że art. 14da daje Ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych prawo do zmiany z urzędu wydanej interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych, jeżeli stwierdzi ich nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Katarzyna Domińska

 

Podstawa prawna: art. 14a § 1, art. 14b § 1 i § 5a, art. 14da, art. 14k § 2 i § 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa.