Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

September 1, 2014

Jak napisać wniosek o interpretację podatkową

0 1331

Czasami przedsiębiorcom trudno jest odnaleźć się w niejasnych przepisach i sprzecznym orzecznictwie dotyczącym podatków. Nie zawsze wynika z nich jasno, jak powinni potraktować dane zdarzenie, żeby uniknąć problemów z organami podatkowymi, ale żeby też nie płacić niepotrzebnie podatku. W takiej sytuacji warto jest wystąpić z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego. Wydanie takiej interpretacji trwa dosyć długo, ale jak już ją otrzymamy, chroni nas w pewnym zakresie przed negatywnymi konsekwencjami naszych decyzji podatkowych.

Możliwość wystąpienia z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wynika z art.14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa. Zgodnie z tym przepisem każdy podatnik może wystąpić do Ministra Finansów z wnioskiem o interpretację w swojej indywidualnej sprawie, pod warunkiem, że w sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani kontrola organu kontroli skarbowej oraz, że sprawa nie została już rozstrzygnięta w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej. Wniosek może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Organ podatkowy ma na wydanie interpretacji maksymalnie 3 miesiące od dnia otrzymania wniosku.

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej należy złożyć na formularzu ORD-IN. Organem do którego należy skierować wniosek jest odpowiednio:

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy – dla województw: kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego;

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach – dla województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego;

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi – dla województw: lubelskiego, łódzkiego, opolskiego i świętokrzyskiego;

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu – dla województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego;

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie – dla województwa mazowieckiego oraz wnioskodawców, którzy mają miejsce zamieszkania lub siedzibę poza terytorium Polski.

Dokładne adresy Biur Krajowej Informacji Podatkowej, na które należy wysłać wniosek znajdują się na formularzu ORD-IN. Na formularzu znajdują się również numery kont bankowych, na które należy przesłać opłatę za wydanie interpretacji.

W części E formularza ORD-IN należy określić czy przedmiotem interpretacji jest zaistniały stan faktyczny czy też zdarzenie przyszłe. Jeżeli składamy zapytanie przed przystąpieniem do jakiejś transakcji, należy zaznaczyć na wniosku, że zapytanie dotyczy zdarzenia przyszłego. W sytuacji, gdy pytamy o zdarzenia, które już miały miejsce, ale też będą miały miejsce w przyszłości, warto zaznaczyć, że interpretacja dotyczy zarówno zaistniałego stanu faktycznego jak i zdarzenia przyszłego. Ma to znaczenie o tyle, że Ordynacja podatkowa przewiduje nieco większą ochronę dla podatnika, który wystąpił o interpretację w sprawie zdarzenia przyszłego niż dla podatnika, który pytał o zaistniały stan faktyczny. W przypadku, gdy dokonaliśmy czynności przed otrzymaniem interpretacji indywidualnej, a organ podatkowy nie uwzględni interpretacji w prowadzonym postępowaniu, nie będziemy ponosić odpowiedzialności karnej skarbowej ani płacić odsetek za zwłokę z tytułu powstałej zaległości, będziemy jednak zobowiązani do zapłaty podatku (art.14k i 14l Ordynacji podatkowej). W sytuacji, gdy dokonamy czynności po otrzymaniu interpretacji indywidualnej, nie dość, że nie musimy płacić odsetek za zwłokę i nie ponosimy odpowiedzialności karnej skarbowej, nie musimy również płacić zobowiązania podatkowego wynikającego z nieuwzględnienia lub zmiany interpretacji (art.14k i 14m Ordynacji). Warunkiem korzystania z tego zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku jest prawidłowe, zgodne z otrzymaną interpretacją, wykonanie zobowiązania podatkowego. W przypadku rozliczeń miesięcznych i kwartalnych ochrona ta obowiązuje do końca miesiąca lub kwartału następującego po miesiącu lub kwartale, w którym podatnikowi zostanie doręczona zmieniona interpretacja podatkowa (art.14m §2 Ordynacji podatkowej). Musimy jednak pamiętać, że za każdy stan faktyczny i zdarzenie przyszłe należy uiścić opłatę w wysokości 40zł. Jeżeli więc zadamy jedno pytanie, ale będzie ono dotyczyło zarówno zaistniałego stanu jak i zdarzenia przyszłego, kwotę opłaty należy pomnożyć przez 2 (zapłacimy wtedy 80zł). Opłatę należy uiścić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku, na konto bankowe odpowiedniej Izby Skarbowej, którego numer znajdziemy na formularzu ORD-IN. Podatnik może wybrać czy kserokopię potwierdzenia uiszczenia opłaty załączy do wniosku, czy wyśle w późniejszym terminie (nie później niż 7dni od dnia złożenia wniosku) do organu, który wydaje interpretację.

Ordynacja podatkowa precyzuje również jakie elementy powinien zawierać wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Zgodnie z art.14b §3 ustawy składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Formularz ORD-IN zawiera pola, w których należy zawrzeć powyższe elementy. W części E formularza należy określić jakiego podatku dotyczy wniosek oraz podać konkretne przepisy prawa, na których opieramy nasze stanowisko w sprawie. Przykładowo, jeżeli sprawa dotyczy terminu odliczenia VAT, w części E.3 formularza należy przywołać art.86 ust.10, ust.10b i ust.11 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. Z 2011 r., nr 177, poz.1054 ze zm.) oraz ewentualnie przepisy szczególne. Należy pamiętać, żeby przywołać wszystkie przepisy, na które powołujemy się przedstawiając swoje stanowisko w sprawie oraz, żeby dokładnie określić akt prawny, z którego pochodzą. Jeżeli powołujemy się na ustawę, podajemy jej pełną nazwę, datę oraz miejsce publikacji, tak jak w przytoczonym powyżej przykładzie.

W części G formularza ORD-IN, w polu numer 68 znajduje się miejsce na przedstawienie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem zapytania. Precyzyjne przedstawienie stanu faktycznego jest bardzo ważne, bo interpretacja chroni nas tylko w takim zakresie, w jakim rzeczywiste zdarzenia są zgodne z przedstawionymi we wniosku. Przykładowo, jeżeli podatnik pyta o prawo do korzystania ze zwolnienia od VAT sprzedaży w związku z nieprzekroczeniem w poprzednim roku kwoty sprzedaży w wys. 150 tys. zł, a w przedstawionym stanie faktycznym nie poinformuje, że okazjonalnie świadczy usługi w zakresie doradztwa, to nawet jeśli otrzyma interpretację potwierdzającą jego prawo do korzystania ze zwolnienia, to interpretacja ta go nie chroni. Należy zatem pamiętać, żeby dokładnie opisać stan faktyczny, podając wszystkie informacje, które mogą mieć znaczenie w sprawie. Zdarza się również, że organ podatkowy, jeżeli uzna, że nie ma wszystkich informacji niezbędnych do wydania interpretacji, zada nam pisemnie dodatkowe pytania, na które należy odpowiedzieć w wyznaczonym terminie.

W polu 69 części G formularza należy wpisać pytanie do organu podatkowego. Tu również należy być bardzo uważnym, bo organ odpowie nam tylko na zadane pytanie. Zatem od tego jak precyzyjnie zadamy pytanie zależy, jak szczegółową dostaniemy odpowiedź. Przykładowo, jeżeli rolnik ryczałtowy zakupił maszynę rolniczą i nie odliczył podatku, a teraz chce się zarejestrować na VAT i pragnie uzyskać potwierdzenie, że może częściowo odliczyć VAT od maszyny po dokonaniu rejestracji, może zapytać o samo prawo do odliczenia, ale może też zadać dodatkowe pytania, na przykład o termin dokonania odliczenia czy o sposób wyliczenia podatku podlegającego odliczeniu. Jeżeli nie zada tych dodatkowych pytań, organ podatkowy najprawdopodobniej potwierdzi tylko prawo do odliczenia, bez podania tych dodatkowych informacji. Oczywiście za każde zadane pytanie należy wnieść opłatę 40 zł.

W części H formularza należy przedstawić własne stanowisko w sprawie będącej przedmiotem zapytania. W tym miejscu próbujemy niejako przekonać organ podatkowy do naszej opinii. Przedstawienie własnego stanowiska należy zacząć od jednoznacznego określenia, jaka naszym zdaniem powinna być odpowiedź na zadane pytanie. Jeżeli na przykład pytamy o prawo do odliczenia VAT możemy zacząć tę część od zdania: „Zdaniem Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym przysługuje mu prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w całości”. Jeżeli nie wpiszemy naszego zdania jednoznacznie, organ podatkowy wezwie nas do uzupełnienia wniosku, gdyż wydana interpretacja musi zawierać ocenę naszego stanowiska – organ podatkowy określa w niej, czy stanowisko to jest prawidłowe czy nie. Następnie powinniśmy przywołać argumenty potwierdzające nasze stanowisko w sprawie. Oczywiście argumenty te muszą być poparte konkretnymi przepisami prawa. Jeżeli możemy przywołać jakąś już wydaną interpretację lub wyrok sądu administracyjnego potwierdzające nasze stanowisko, warto to zrobić. Im więcej przedstawimy argumentów popierających naszą opinię, tym większa szansa, ze organ podatkowy uzna nasze stanowisko za prawidłowe. Jeżeli nasza argumentacja, stan faktyczny lub pytania nie zmieszczą się na wniosku ORD-IN, do wniosku należy dołączyć załącznik ORD-IN/A. W części I formularza ORD-IN wpisujemy w takiej sytuacji liczbę dołączonych załączników.

Wniosek należy podpisać. Należy pamiętać o złożeniu podpisów przez osoby upoważnione do reprezentowania podatnika, zgodnie z reprezentacją. Nie dotyczy to sytuacji, kiedy podpisu dokonuje sam podatnik. Jeżeli na przykład wniosek składa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, którą reprezentować może łącznie dwóch członków zarządu, obaj muszą złożyć podpis na wniosku. W takiej sytuacji do formularza ORD-IN należy również załączyć aktualny odpis z KRS potwierdzający upoważnienie do reprezentowania. Zawsze, kiedy wniosek jest podpisywany przez osoby upoważnione do reprezentowania podatnika, należy do niego dołączyć dokument potwierdzający prawo do reprezentacji. Jeżeli wniosek podpisuje pełnomocnik, do wniosku należy dołączyć pełnomocnictwo, oczywiście również podpisane przez osoby upoważnione do reprezentowania podatnika.

Ewa Konarska