Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Usługi „udostępniania odpłatnie sal do prowadzenia zajęć językowych” będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, bowiem stanowią usługę pomocniczą do usługi podstawowej korzystającej ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 2 kwietnia 2014 roku nr ILPP2/443-91/14-3/EN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który jest podwykonawcą w projekcie finansowanym w 85% z EFS i w 15% z budżetu państwa. W ramach tego projektu prowadzi zajęcia językowe oraz odpłatnie wynajmuje sale językowe. Podatnik jest zarówno podmiotem świadczącym usługi edukacyjne jak i właścicielem sal, w których te kursy się odbywają.

Podatnik świadczy usługę „udostępniania odpłatnie sal do prowadzenia zajęć językowych” na rzecz podmiotów, dla których świadczy on jednocześnie usługi prowadzenia zajęć językowych. Zdaniem Podatnika usługi prowadzenia zajęć językowych to usługi kształcenia i wychowania lub kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, które na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26-29 korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, a usługa „udostępniania odpłatnego sal do prowadzenia zajęć językowych” ma ścisły związek z usługą prowadzenia zajęć językowych. Zatem jest niezbędna do wykonania usługi podstawowej polegającej na prowadzeniu zajęć językowych.

Głównym celem świadczenia usługi „udostępniania odpłatnie sal do prowadzenia zajęć językowych” nie jest osiągnięcie przez Podatnika dodatkowego dochodu, poprzez konkurencyjne wykonywanie tych usług w stosunku do innych podmiotów niekorzystających ze zwolnienia od podatku. Usługa ta jest niezbędna do wykonania usługi edukacyjnej – prowadzenia kursów językowych.

W związku z powyższym Podatnik ma wątpliwości czy usługa „udostępniania odpłatnie sal do prowadzenia zajęć językowych” świadczona łącznie z usługą podstawową polegającą na prowadzeniu zajęć językowych w ramach realizowanych projektów z programu POKL, który to projekt finansowany jest w podziale: 85% EFS, 15% budżet państwa – jest usługą zwolnioną od podatku VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Obowiązujące przepisy przewidują zwolnienie dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonych w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją lub finansowane w całości ze środków publicznych. Co więcej przepisy przewidują zwolnienie dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych, oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane. Dla zastosowania przedmiotowych zwolnień istotne jest uznanie danej usługi za usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania, a następnie spełnienie dodatkowych warunków wynikających z niniejszego przepisu, tj. prowadzenie danego szkolenia w formie i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub uzyskanie akredytacji na dany rodzaj szkolenia lub finansowanie danego szkolenia w całości ze środków publicznych lub też finansowanie danego szkolenia w co najmniej 70% ze środków publicznych.

Natomiast w przypadku, gdy w skład świadczonej usługi wchodzą usługi pomocnicze, czyli takie, które nie stanowią dla klienta celu samego w sobie, a są jedynie uzupełnieniem usługi głównej, opodatkowanie całego świadczenia winno nastąpić wg stawki obowiązującej dla usługi zasadniczej.

Zatem, jak wynika z opisu sprawy, Podatnik świadczy usługi „udostępniania odpłatnie sal do prowadzenia zajęć językowych” na rzecz podmiotów, dla których świadczy on jednocześnie usługi prowadzenia zajęć językowych. Wobec tego przedmiotowa usługa ma ścisły związek z usługą prowadzenia zajęć językowych i jest niezbędna do wykonania usługi podstawowej polegającej na prowadzeniu zajęć językowych.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż świadczone przez Podatnika usługi „udostępniania odpłatnie sal do prowadzenia zajęć językowych” będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, z uwagi na fakt, że stanowią one usługę pomocniczą do usługi podstawowej korzystającej ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26-29 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 26-29 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.