Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE , ODPOWIEDZI

December 3, 2012

Odpowiedzialność członka zarządu za zaległości spółki z o.o.

0 1306

Od stycznia 2011 roku do sierpnia 2012 roku byłem członkiem zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. We wrześniu rozpoczęła się kontrola w zakresie podatku od towarów i usług za styczeń, luty i marzec 2012 roku, która wykazała szereg nieprawidłowości, a w listopadzie zostały wydane decyzje. Spółka jest w bardzo złej kondycji finansowej, planowane jest zgłoszenie upadłości i prawdopodobnie nie będzie środków na zapłatę zaległości. Czy, pomimo tego, że nie jestem już członkiem zarządu i nie pracuję w tej spółce odpowiadam za zaległości spółki?

ODPOWIEDŹ

Tak, odpowiada Pan za wymienione zaległości spółki, chyba że spełni Pan którąś z ustawowych przesłanek uwalniających członka zarządu od odpowiedzialności.  

UZASADNIENIE

W Pana przypadku zastosowanie znajdzie art.116 §1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu:

1) nie wykazał, że:

a) we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe) albo

b) niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcie postępowania zapobiegającego ogłoszeniu upadłości (postępowania układowego) nastąpiło bez jego winy,

2) nie wskazuje mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.

Odpowiedzialność podatkowa członka zarządu istnieje wówczas, gdy żaden z powyższych warunków nie został spełniony. Do przesłanki dotyczącej zgłoszenia we właściwym czasie wniosku o upadłość lub zgłoszenia wniosku o wszczęcie postępowania układowego zastosowanie mają uregulowania zawarte w przepisach prawa upadłościowego i układowego tj. ustawa z dnia 28 lutego 2003 roku - Prawo upadłościowe i naprawcze. Najogólniej ujmując, przez upadłość rozumie się załamanie finansowe podmiotu gospodarczego, polegające na braku możliwości zaspokojenia wierzycieli. Zaprzestanie płacenia długów jest podstawową i powszechną przesłanką ogłoszenia upadłości.

Biorąc pod uwagę przytoczony powyższej przepis, a także:

• uregulowanie art.116 §2 ustawy Ordynacja podatkowa, które ogranicza odpowiedzialność członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do zaległości podatkowych z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu oraz do zaległości wymienionych w art. 52 powstałych w czasie pełnienia obowiązków członka zarządu,

• przepis art. 116 § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, z którego wynika, że przepisy art.116 §1-3 ustawy stosuje się również do byłego członka zarządu,

należy stwierdzić, że odpowiada Pan za powstałe zaległości w zakresie VAT za styczeń-marzec 2012 roku, gdyż był Pan członkiem zarządu spółki w czasie, kiedy upłynęły terminy płatności zobowiązania w podatku od towarów i usług za te miesiące.

W związku z powyższym należałoby ustalić, czy spełnia Pan którąś z przesłanek uwalniających członka zarządu od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki, bowiem w sytuacji gdy organ podatkowy wszcznie postępowanie w sprawie przeniesienia odpowiedzialności za zaległości spółki będzie Pan miał możliwość przedstawienia dowodów, mogących uwolnić Pana od odpowiedzialności za te zaległości, tj. wykazać, że niezgłoszenie wniosku co do upadłości lub postępowania układowego nastąpiło bez Pana winy lub wskazać mienie spółki z którego będzie możliwe wyegzekwowanie kwoty na zapłatę zaległości.

Należy również pamiętać, że w związku z tym, że w przedstawionym przypadku przypis zobowiązania powstał na podstawie decyzji, ma zastosowanie uregulowanie art. 108 § 2 pkt 2 lit. a ustawy Ordynacja podatkowa, w myśl którego postępowanie w sprawie odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej nie może zostać wszczęte przed dniem doręczenia decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego.

PODSUMOWUJĄC

Jeśli egzekucja prowadzona przez organ podatkowy w stosunku do majątku Spółki nie przyniesie rezultatów w postaci spłaty zaległości podatkowych oraz biorąc pod uwagę to, iż nie została spełniona negatywna przesłanka uwalniająca Pana jako członka zarządu od odpowiedzialności podatkowej tj. nie został złożony wniosek w sprawie ogłoszenia upadłości Spółki organ podatkowy będzie miał podstawy do wszczęcia postępowania podatkowego w sprawie solidarnej odpowiedzialności podatkowej Pana jako osoby trzeciej – byłego członka zarządu za zaległości podatkowe ciążące na Spółce z tytułu podatku od towarów i usług za styczeń-marzec 2012 roku. W toku postępowania w sprawie przeniesienia odpowiedzialności za zaległości spółki będzie Pan miał możliwość przedstawienia dowodów, mogących uwolnić Pana od odpowiedzialności za te zaległości.

Agnieszka Falkowska

Komisarz Skarbowy