Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

July 1, 2015

Odsetki i opłata prolongacyjna od zaległości VAT w ramach decyzji ratalnej

0 994

Urząd rozłożył mi zaległości w VAT na raty. Z decyzji wynika, że powinienem zapłacić należność główną VAT, odsetki i opłatę prolongacyjną. Proszę o wyjaśnienie jak oblicza się odsetki i opłatę prolongacyjną przy rozłożeniu VAT na raty?

ODPOWIEDŹ

Organ podatkowy udzielając podatnikowi ulgi w postaci rozłożenia zaległości VAT na raty nalicza odsetki za każdy dzień zwłoki od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku do dnia złożenia podania o rozłożenie zaległości na raty włącznie z tym dniem. Obecnie stawka odsetek od zaległości wynosi 8% w skali roku. Natomiast opłata prolongacyjna naliczana jest od następnego dnia po dniu, kiedy Podatnik złożył podanie o rozłożenie zaległości VAT na raty, do terminu zapłaty każdej ustalonej w decyzji kwoty raty. Stawka opłaty prolongacyjnej wynosi 50% stawki odsetek podstawowych i naliczana jest od każdej kwoty rozłożonej na raty zaległości (na którą składają się należność główna i należne odsetki) od dnia następującego po dniu, w którym złożono podanie, do dnia terminu płatności każdej z rat.

UZASADNIENIE

Zaległością podatkową jest zgodnie z art. 51 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa podatek niezapłacony w terminie płatności. Terminy płatności dla VAT zostały zapisane w art. 103 ustawy o VAT. W związku z niezapłaceniem w terminie płatności podatku, od dnia następującego po dniu upływu terminu jego płatności naliczane są odsetki za zwłokę, do dnia jego zapłaty (art. 53 §1 i §3 Ordynacji). Stawka odsetek wynika z art. 56 §1 Ordynacji podatkowej i zgodnie z § 3 ogłaszana jest w Monitorze Polskim.

W ramach rozłożenia na raty zaległości z tytułu VAT organ podatkowy nalicza odsetki oraz opłatę prolongacyjną. Zgodnie z art. 57 § 2 Ordynacji podatkowej stawka opłaty prolongacyjnej wynosi 50% ogłaszanej w Monitorze Polskim stawki odsetek za zwłokę. Wysokość opłaty prolongacyjnej oblicza się przy zastosowaniu stawki opłaty prolongacyjnej obowiązującej w dniu wydania decyzji o rozłożeniu zaległości VAT na raty. Opłata prolongacyjna wpłacana jest w terminach płatności ustalonych w decyzji rozkładającej zaległy VAT na raty (art. 49 § 1 Ordynacji podatkowej).

Szczegółowe zasady naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej w sytuacji rozłożenia na raty zaległości VAT zawarte są w § 2, §3, § 4, §9, § 11 pkt 2, § 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach.

Podsumowując, wskutek złożenia wniosku o rozłożenie zaległego podatku VAT na raty, odsetki naliczane są od następnego dnia po upływie terminu płatności do dnia złożenia podania wraz z tym dniem (§9 w/w rozporządzenia), według wzoru:

kwota zaległości x liczba dni zwłoki x stawka odsetek za zwłokę w stosunku rocznym

------------------------------------------------------------------------------

365 dni w roku

Opłata prolongacyjna natomiast naliczana jest w przypadku wydania decyzji o rozłożeniu zaległości VAT na raty - od dnia następującego po dniu, w którym złożono podanie i naliczana jest odrębnie dla każdej raty przypadającej do zapłaty [jedna rata = (podatek + odsetki) x opłata prolongacyjna]. Zgodnie z § 3 rozporządzenia opłata prolongacyjna naliczana jest wg wzoru:

kwota rozłożonej na raty zaległości VAT x liczba dni, na które rozłożono na raty zapłatę zaległości VAT x stawka opłaty prolongacyjnej (50%)

------------------------------------------------------------------------------------

365 dni w roku.

Opłata prolongacyjna stanowi swojego rodzaju „koszt obsługi zaległości podatkowej” powstały w wyniku rozłożenia przedmiotowej zaległości na raty.

Paulina Pawluk