Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138) , ROZLICZENIA VAT

January 15, 2018

Odszkodowanie a limit zwolnienia podmiotowego

0 1411

Otrzymane odszkodowanie od dewelopera, nie jest obrotem i nie powinien być wliczany do limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego przez wspólnotę mieszkaniową.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 1 grudnia 2017 roku nr 0111-KDIB3-1.4012.593.2017.2.WN

Sytuacja Podatnika

W toku użytkowania budynku przez członków wspólnoty ujawniły się liczne poważne wady nieruchomości wspólnej. Wspólnota zleciła sporządzenie opinii technicznej, rzeczoznawcy budowlanemu w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w zakresie projektowania i wykonawstwa konstrukcji budowlanych, dotyczącej najważniejszych wad nieruchomości wspólnej. Sporządzona ekspertyza techniczna potwierdziła, że przedmiotowe wady są rezultatem wadliwego, niezgodnego ze sztuką budowlaną i z dokumentacją projektową wykonawstwa budynku.

Wspólnota mieszkaniowa wezwała dewelopera do zapłaty odszkodowania za wady nieruchomości wspólnej budynków należących do wspólnoty mieszkaniowej, w wysokości kosztu naprawy oszacowanej w opinii technicznej. Wskutek prowadzonych negocjacji ugodowych, pozasądowych deweloper w dniu 06.07.2017 r. wpłacił na rachunek bankowy wspólnoty kwotę 239.798,95 zł. Z prowadzonej korespondencji z deweloperem, wynika iż nie przystąpi on do usuwania usterek, w zamian za to deweloper wypłacił na konto wspólnoty kwotę tytułem odszkodowania. Wspólnocie przysługuje roszczenie odszkodowawcze, które wynika z nienależytego wykonania umów deweloperskich przez dewelopera, zgodnie z art. 471 Kodeksu Cywilnego.

Wnioskodawca powziął wątpliwość czy otrzymana kwota odszkodowania powinna zostać wliczona do limitu uprawniającego Wspólnotę do zwolnienia z podatku od towarów i usług VAT, na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W celu rozwiania wątpliwości Wnioskodawcy, należy zwrócić uwagę na pojęcie odszkodowania. Odszkodowanie jest pojęciem niezdefiniowanym w ustawie o podatku od towarów i usług. Natomiast w świetle uregulowań zawartych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny jest ono zapłatą za wyrządzone szkody, poniesione przez kogoś straty.

Na mocy art. 361 § 1 i § 2 k.c., zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Jak wskazano wyżej, przepis art. 113 ust. 1 ustawy o VAT wskazuje limit uprawniający podatników do zwolnienia z podatku od towarów i usług VAT. Limit ten jest odniesiony do wartości sprzedaży zrealizowanej przez podatnika w danym roku podatkowym. Natomiast przepis art. 113 ust. 2 wymienia wyjątki, do których nie stosuje się przepisów art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Należy w tym miejscu wskazać, że odszkodowanie nie wpisuje się w pojęcie sprzedaży, o którym mowa w art. 2 pkt 22 cyt. ustawy.

Zatem otrzymana przez Wnioskodawcę od dewelopera ww. kwota, wpłacona tytułem odszkodowania w sytuacji gdy faktycznie stanowić będzie ona odszkodowanie, nie będzie wliczana do limitu uprawniającego Wspólnotę do zwolnienia z podatku od towarów i usług VAT, na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. 113 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.