Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

November 30, 2014

Odszkodowanie a obowiązek korekty podatku z tytułu ulgi na złe długi

0 986

W styczniu tego roku nasza Spółka skorzystała z ulgi na złe długi. W listopadzie dostaliśmy z towarzystwa ubezpieczeniowego decyzję o wypłacie odszkodowania, ze szczegółowym wskazaniem jakich faktur ono dotyczy. Decyzja o odszkodowaniu wydana została w ramach umowy cesji powierniczej i wszystkie prawa Spółki do wysokości wypłaconego odszkodowania przeszły na ubezpieczyciela z chwilą zapłaty odszkodowania. Czy wypłata odszkodowania powoduje konieczność zwrotu skorygowanego uprzednio podatku należnego?

ODPOWIEDŹ

Tak, wypłata odszkodowania powoduje konieczność zwrotu podatku skorygowanego uprzednio z tytułu ulgi na złe długi.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.89a ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy po złożeniu deklaracji podatkowej, w której dokonano korekty VAT należnego z tytułu ulgi na złe długi, należność została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel obowiązany jest do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta. W przypadku częściowego uregulowania należności, podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego zwiększa się w odniesieniu do tej części.

Obowiązek korekty należnego podatku dotyczy zatem sytuacji, gdy, po tym jak wierzyciel skorzystał z ulgi na złe długi, należność została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie. W tym miejscu pojawia się pytanie czy wypłata odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe, powiązana z cesją praw do wierzytelności, oznacza jej uregulowanie lub zbycie w rozumieniu ustawy.

Podstawą prawną dokonania cesji praw do wierzytelności jest art.509 §1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny, zgodnie z którym wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Samo dokonanie cesji powierniczej na rzecz ubezpieczyciela nie stanowi zbycia wierzytelności ani jej uregulowania, gdyż do momentu wypłaty odszkodowania wszystkie prawa do wierzytelności pozostają u wierzyciela. Jednakże w momencie wypłaty odszkodowania prawa do wierzytelności, do wysokości otrzymanego odszkodowania przechodzą na ubezpieczyciela.

Zdaniem Redakcji, to przeniesienie prawa do wierzytelności jest równoznaczne z jej zbyciem. W tym momencie następuje zatem obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego, skorygowanych uprzednio z tytułu ulgi na złe długi. Takie stanowisko potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygnaturze IPPP2/443-596/13-2/IZ z 19 września 2013 roku. W interpretacji tej organ podatkowy zajął następujące stanowisko: "W związku z powyższym zgodzić należy się z Wnioskodawcą, że zawarcie umowy cesji powierniczej nie stanowi zbycia wierzytelności, które uniemożliwia dokonania korekty podstawy opodatkowania oraz kwoty należnego podatku na podstawie art.89a ust.5 ustawy. Należy jednak podkreślić, że w sytuacji gdy po złożeniu deklaracji podatkowej, w której dokonano korekty, o której mowa w art.89a ust.1, Wnioskodawca otrzyma od firmy windykacyjnej faktycznie odzyskane należności, będzie On obowiązany do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego, zgodnie z regulacją art. 89a ust. 4 ustawy.” Przywołana interpretacja dotyczy wprawdzie otrzymania należności od firmy windykacyjnej, ale, zdaniem Redakcji, podobne skutki podatkowe rodzi otrzmanie odszkodowania z jednoczesną cesją należności.

Zwiększenia kwoty podatku należnego należy dokonać w deklaracji podatkowej za okres, w którym Spółka otrzyma odszkodowanie.

Ewa Konarska