Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

January 1, 2014

Odwrotne obciążenie od towarów przyjętych na magazyn przed 1 października 2013

0 852

Zakupiłam wkładki aluminiowe i stalowe, które służą do produkcji. Od sprzedawcy otrzymałam fakturę ze stawką 23%, gdyż sprzedawca twierdzi, że sprzedaje towar z dostaw sprzed 1 października i do tych towarów zasada odwrotnego obciążenia nie obowiązuje. Jak mam rozliczyć ten zakup?

ODPOWIEDŹ

Należy zwrócić się do sprzedawcy o skorygowanie faktury a transakcję rozliczyć stosując mechanizm odwrotnego obciążenia.

UZASADNIENIE

W myśl art.17 ust.1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług podmiot będący podatnikiem podatku od towarów i usług i dokonujący zakupów towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy od czynnego podatnika VAT jest zobowiązany do rozliczenia podatku wynikającego z tej transakcji. W załączniku nr 11 ustawodawca w celu identyfikacji poszczególnych towarów posłużył się symbolami PKWiU. Z tego też względu od prawidłowego sklasyfikowania towarów będących przedmiotem transakcji będzie zależało ustalenie czy są one objęte procedurą odwrotnego obciążenia. Klasyfikacji takich dokonuje urząd statystyczny.

Nie podaje Pani pod jakim symbolem PKWiU sklasyfikowano zakupiony towar. Jeżeli wkładki stalowe i aluminiowe, stosownie do symbolu PKWiU, zostały wymienione w przedmiotowym załączniku to ich dostawa podlega mechanizmowi odwrotnego obciążenia. Sposób opodatkowania dostawy towarów ustala się w oparciu o przepisy obowiązujące w momencie dokonania dostawy, chyba że przepisy przejściowe mówią inaczej. W tym przypadku jednak ustawodawca nie przewidział żadnych wyjątków dla dostawy towarów zakupionych przed 1 października 2013 roku.

Sprzedawca wyrobów stalowych powinien wystawić fakturę w cenie netto bez podania stawki i kwoty podatku oraz umieścić na niej adnotację „odwrotne obciążenie”. Za zakupiony towar powinna Pani zapłacić tylko kwotę netto, a kontrahent nie ma prawa domagać się od Pani zapłacenia podatku należnego, gdyż to na Pani ciąży obowiązek rozliczenia podatku i ujęcia go w deklaracji VAT. Jeżeli otrzymała Pani nieprawidłowo wystawioną fakturę powinna się Pani zwrócić do sprzedawcy o wystawienie faktury korygującej.

Należy dodać, że, zgodnie z art.88 ust.3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma Pani prawa do odliczenia VAT wynikającego z takiej błędnie wystawionej faktury.

Emilia Wach