Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

March 31, 2014

Określenie miejsca świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu

0 929

Prowadzę działalność gospodarczą między innymi w zakresie wynajmu samochodów osobowych. W tym miesiącu podpisałem umowę na wynajem samochodu. Czas trwania – 21 dni. Usługobiorcą jest podatnik podatku od wartości dodanej z innego kraju UE. Usługobiorca będzie wykorzystywać samochód w Polsce oraz w innych krajach UE. Mam wątpliwości gdzie należy rozpoznać miejsce świadczenia usługi.

ODPOWIEDŹ

W przedstawionej przez Pana sytuacji, miejscem świadczenia usługi w rozumieniu przepisów ustawy o VAT będzie terytorium Polski pod warunkiem, że pojazd ten został udostępniony najemcy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

UZASADNIENIE

Z generalnej zasady wyrażonej w art. 28b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) wynika, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności. W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (art. 28b ust.2) Natomiast w przypadku gdy usługobiorca nie posiada siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu. Od powyższej zasady ustawodawca wprowadził szereg wyjątków uzależniając miejsce świadczenia od rodzaju usługi jak również podmiotu, na rzecz którego usługa będzie świadczona. Między innymi w art. 28j ust. 1 ustawy o VAT określono, że miejscem świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu jest miejsce, w którym te środki transportu są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy. Za krótkoterminowy wynajem środków transportu uznaje się ciągłe posiadanie lub korzystanie ze środka transportu przez okres nieprzekraczający 30 dni, a w przypadku jednostek pływających, przez okres nieprzekraczający 90 dni (art. 28j ust. 2).

Zatem, z analizy wskazanego przepisu wynika, że w opisanym w pytaniu przypadku nie ma znaczenia dla kogo wykonuje Pan te usługi, czy na rzecz podatnika, czy też na rzecz podmiotów niebędących podatnikami. Ważne natomiast jest:

▪ czy wynajem samochodu osobowego w związku z zawartą umową spełnia warunki „krótkoterminowego wynajmu środków transportu” oraz

▪ miejsce, w którym ten środek transportu był oddawany do dyspozycji usługobiorcy.

Należy zauważyć, że żaden z powołanych powyżej przepisów nie zawiera precyzyjnego uregulowania znaczenia zapisu „miejsca, w którym te środki transportu są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy”.

Problem ten jednak rozstrzyga art. 40 Rozporządzenia Wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 roku ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Wskazany artykuł 40 stanowi, że miejscem oddania środka transportu do dyspozycji usługobiorcy jest miejsce, w którym najemca lub osoba trzecia działająca w jego imieniu przejmuje nad tym środkiem transportu fizyczne posiadanie.

Z przedstawionej sytuacji wynika, że zawarł Pan umowę najmu samochodu osobowego na okres 21 dni. Usługobiorca będzie używał środek transportu zarówno na terytorium kraju jak i w innych państwach UE. Natomiast nie określił Pan gdzie pojazd ten został przekazany do użytkowania usługobiorcy. Zatem, miejscem świadczenia w opisanym przypadku będzie terytorium Polski pod warunkiem, że pojazd ten został oddany do dyspozycji najemcy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponieważ miejscem świadczenia, które jest jednocześnie miejscem opodatkowania tej czynności, jest terytorium kraju, będzie Pan zobowiązany do opodatkowania świadczonej usługi według stawki obowiązującej w Polsce. Natomiast jeśli do przekazania samochodu doszło w innym kraju UE to miejscem świadczenia usługi będzie kraj, w którym przekazano ten środek transportu na rzecz usługobiorcy.

Kamila Paliwoda - Alejun