Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

January 20, 2014

Określenie podstawy opodatkowania czynności ustanowienia odrębnej własności lokali na rzecz członków spółdzielni

0 862

Spółdzielnia w przypadku ustanowienia odrębnej własności lokali na rzecz członków spółdzielni winna przyjąć za podstawę opodatkowania wartość należnego wkładu budowlanego pomniejszoną o kwotę należnego podatku.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 8 listopada 2013 roku nr IPTPP2/443-652/13-4/KW.

Sytuacja Podatnika

Spółdzielnia, będąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, zawarła z dwoma członkami spółdzielni umowę o budowę spółdzielczego lokalu użytkowego. W ramach umowy Spółdzielnia zobowiązała się do ustanowienia na rzecz kontrahentów prawa odrębnej własności dwóch lokali, znajdujących się w pawilonie usytuowanym na terenie, do którego Spółdzielnia posiada prawo użytkowania wieczystego. Lokale te wyczerpują powierzchnię całkowitą budynku. Członkowie spółdzielni zobowiązali się m.in. do fizycznego wybudowania pawilonu na własny koszt. Koszty poniesione przez członków spółdzielni na budowę przedmiotowego pawilonu będą stanowiły należne wkłady budowlane tych członków spółdzielni. Zgodnie z postanowieniami statutu członkowie spółdzielni, z którymi została zawarta umowa nie są i nie będą zobowiązani do wnoszenia innych opłat, które nie są wkładami budowlanymi – nie uczestniczą oni w zobowiązaniach Spółdzielni niezwiązanych z budową przedmiotowego pawilonu. Budowa ta nie ma powiązań z innymi inwestycjami. Ostateczne rozliczenie kosztów budowy pawilonu nastąpi przed przeniesieniem odrębnej własności lokali. Nabywcy są zobowiązani do poniesienia wszystkich kosztów związanych z budową i przeniesieniem własności lokali, w tym kosztów uzyskania niezbędnych dokumentów, oraz wartości udziałów w prawie użytkowania wieczystego gruntu związanych z lokalami. W umowie o budowę spółdzielczych lokali użytkowych zostało zawarte postanowienie, że koszty poniesione przez członków spółdzielni na budowę przedmiotowego pawilonu zostaną zaliczone na poczet wkładu budowlanego.

W związku z powyższym Spółdzielnia zwróciła się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:

  • Czy przenosząc odrębną własność lokali na członków spółdzielni powinna wystawić nabywcom fakturę VAT obejmującą cały wkład budowlany mimo, że część kosztów stanowiących wkład budowlany ponieśli we własnym zakresie nabywcy lokali, finansując wykonane przez nich prace,

  • Jeżeli tak, to czy przy określeniu wartości wkładu budowlanego objętego fakturą VAT powinna posiadać fakturę VAT wystawioną przez przyszłych nabywców lokali, odpowiadającą wartości wykonanych przez nich prac, czy też wystarczające jest sporządzenie przez strony rozliczenia kosztów budowy poniesionych przez nabywców,

  • Jeżeli faktura dotycząca przeniesienia odrębnej własności lokali nie powinna obejmować kosztów poniesionych we własnym zakresie przez nabywców lokali, to czy ma obowiązek naliczyć od tych kosztów podatek VAT, pobrać go od nabywców i odprowadzić do Urzędu Skarbowego. Jeśli tak, to jakie wówczas dokumenty powinny określić podstawę naliczenia tego podatku.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów podatkowych organ podatkowy stwierdził, że jeżeli w umowie o budowę spółdzielczych lokali użytkowych strony zawarły postanowienie, iż koszty poniesione przez członków spółdzielni na budowę przedmiotowego pawilonu zostaną zaliczone na poczet wkładu budowlanego, który stosownie do art. 29 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług przyjmuje się za podstawę opodatkowania, a ponadto zgodnie z postanowieniami statutu członkowie spółdzielni nie są i nie będą zobowiązani do wnoszenia innych opłat, które nie są wkładami budowlanymi, zgodnie z art. 29 ust. 7 ww. ustawy, to – pomimo, że część kosztów budowy nabywcy lokali ponieśli we własnym zakresie – Spółdzielnia, wystawiając fakturę dokumentującą czynność ustanowienia odrębnej własności lokali na rzecz członków spółdzielni, winna przyjąć za podstawę opodatkowania wartość należnego wkładu budowlanego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku.

Odnosząc się z kolei do kwestii poruszonych w pytaniu dotyczących ustalenia rodzaju dokumentów, na podstawie których Spółdzielnia winna określić wartość wkładu budowlanego, organ podatkowy zaznaczył, że kwestie te nie mieszczą się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, że organy podatkowe nie mają prawa ingerować w treść zawieranych umów i przyjęty w nich sposób rozliczeń, chyba że postanowienia umów naruszają przepisy podatkowe, co może być stwierdzone jedynie w trakcie przeprowadzonego przez organ pierwszej instancji postępowania podatkowego.

Podstawa prawna: art. 29 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.