Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Firma otrzymała fakturę z dnia 5 października 2015 roku od prawnika z Niemiec za opłatę wniesioną do sądu w Niemczech 25 sierpnia 2015 roku. Kiedy powinien być wykazany w deklaracji VAT-7 import usług?

ODPOWIEDŹ

Firma nie rozliczy w deklarcji VAT-7 opłaty sądowej, gdyż ta nie stanowi importu usług.

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dlatego też w pierwszej kolejności należy rozważyć czy w powyższej sprawie mamy do czynienia ze świadczeniem usług.

Odnosząc opisaną sytuację do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług uznać należy, że zgodnie z brzmieniem art. 8 ww. ustawy wszystko co nie stanowi dostawy towaru stanowi świadczenie usług. W szczególności za świadczenie usług należy uznać przeniesienie praw własności niematerialnych i prawnych, zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji, np służebność, świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa, np. gospodarowanie odpadami komunalnymi. Odpłatne świadczenie usług obejmuje także użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa lub nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika (art. 8 ust.2).

Również intuicyjnie można określić, że świadczenie usług jest to świadczenie jednej ze stron, które polega na wykonaniu określonej czynnosci faktycznej na rzecz drugiej strony, z którą mogą łączyć się także elementy dodatkowe, nie wyłączając przeniesienia własności. Już z tak lakonicznie oreślonej definicji usługi można wywieść, że prawnik obciążający firmę kosztami sądowymi nie wykonał żadnej usługi, a jedynie przerzucił wspomnianą opłatę na swojego zleceniodawcę.

Dlatego w przedmiotowej sprawie nie dojdzie do rozpoznania usługi, a co za tym idzie do importu usług. Faktura otrzymana od prawnika nie powinna zostać wykazana w deklaracji VAT-7.

Agnieszka Kołodziejczak