Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

November 6, 2013

Opłata śmieciowa pobierana od najemcy a VAT

0 1020

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi pobierana przez Spółkę od najemców lokali mieszkalnych będzie korzystać ze zwolnienia przedmiotowego na mocy art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Natomiast w przypadku lokali usługowych zastosowanie znajdzie 23% stawka podatku.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 26 sierpnia 2013 roku nr ITPP1/443-551a/13/DM.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która zajmuje się budową domów i ich eksploatacją na zasadach najmu. W związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Spółka będąca właścicielem lokali składa deklaracje do Urzędu Miasta o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości. Opłaty za odbiór będą wnoszone począwszy od lipca 2013 roku.

Spółka posiada lokale mieszkalne, jak też lokale usługowe, które przeznaczone są na wynajem. Poniesione przez Spółkę opłaty na rzecz Gminy, nie podlegają ustawie na mocy art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka, jako wynajmujący, jest zobowiązana opłaty te przenieść na najemców zarówno lokali mieszkalnych, jak też usługowych.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w świetle obowiązujących przepisów, przeniesienie kwoty „opłaty śmieciowej” na najemcę jest świadczeniem usług w rozumieniu ustawy VAT i w przypadku lokali mieszkalnych opłata jest zwolniona z VAT, natomiast w przypadku lokali usługowych opłata ta podlegać będzie opodatkowaniu 23% podatku, czy jest to opłata nie podlegająca ustawie VAT i przeniesienie jej na najemcę winno odbywać się na podstawie noty obciążeniowej.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl ogólnych zasad ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia konkretnej usługi, nie powinno się wyodrębniać poszczególnych jej elementów, które na tę usługę się składają i opodatkowywać ich osobno. Usługodawca bowiem sprzedaje określoną usługę, a nie elementy, które się na nią składają. Znajduje to potwierdzenie w brzmieniu przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, którego treść wskazuje, że podstawą opodatkowania jest cała kwota należna z tytułu wykonania usługi. A zatem przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest wynagrodzenie za usługę, a nie poszczególne elementy, z uwzględnieniem których opłata ta została skalkulowana.

Mając na uwadze powyższe organ podatkowy stwierdził, że świadczenie dodatkowe w postaci opłaty za wywóz nieczystości, określanej przez Spółkę jako „opłata śmieciowa”, stanowi obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ww. ustawy i w związku z tym podlega opodatkowaniu stawką właściwą dla świadczonych usług najmu.

Za takim rozstrzygnięciem przemawia to, że zobowiązanie z tytułu tych opłat wobec gminy ciąży na wynajmującym jako właścicielu nieruchomości i nie może być w drodze umowy przeniesione na osobę najemcy ze skutkiem zwalniającym wynajmującego z obowiązku zapłaty tej opłaty. Strony stosunku cywilnoprawnego mogą jednak, w ramach swobody w kształtowaniu łączących je stosunków zobowiązaniowych, zawrzeć w umowie postanowienie co do zwrotu należności z tytułu tej opłaty. Niezależnie jednak od tego czy zwracana wynajmującemu przez najemcę kwota ww. opłaty została wyłączona z czynszu, czy też stanowi jego element kalkulacyjny, zawsze jest ona należnością obciążającą wynajmującego. Natomiast obowiązek najemcy w stosunku do wynajmującego stanowi zobowiązanie cywilnoprawne uregulowane w zawartej umowie, a więc należy je traktować jako należność otrzymaną z tytułu odpłatnego świadczenia usługi najmu nieruchomości.

Zatem, przedmiotem świadczenia na rzecz najemców jest usługa najmu lokali użytkowych i mieszkalnych, a koszty dodatkowe (w tym za wywóz nieczystości) są elementem tej usługi. W efekcie, na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opłaty te stanowią wraz z czynszem obrót z tytułu świadczenia usług najmu. Tym samym, opłata za wywóz nieczystości, którą Spółka obciąża najemców podlega opodatkowaniu stawką właściwą dla świadczonych usług najmu.

W związku z powyższym, w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 36 ww. ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Z powołanego wyżej przepisu wynika, że ze zwolnienia od podatku od towarów i usług korzysta wyłącznie świadczenie usług wynajmu nieruchomości na cele mieszkalne. Zastosowanie zwolnienia jest więc uzależnione od spełnienia przesłanek obiektywnych dotyczących charakteru wynajmowanego lokalu (lokal mieszkalny) oraz subiektywnych dotyczących przeznaczenia wynajmowanego lokalu (cel mieszkaniowy).

Uwzględniając powyższe, jak również opis zdarzenia przyszłego przedstawiony we wniosku organ podatkowy stwierdził, że opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi pobierana przez Spółkę od najemców lokali mieszkalnych będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jednakże korzystać będzie ze zwolnienia przedmiotowego na mocy art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast w przypadku lokali usługowych zastosowanie znajdzie podstawowa, 23% stawka podatku.

Podstawa prawna: art. 29 ust. 1, art. 41 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.