Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

October 30, 2018

Opłata za przejazd autostradą a VAT i koszty podatkowe

0 1638

Właściciel firmy, jak i pracownicy często w podróży służbowej często korzystają z płatnych autostrad. Czy w związku z tym koszty tych przejazdów, skoro nie ma faktury, a jedynie tylko wydruk z punktu obsługi można zaliczyć do kosztów podatkowych? Czy z tego tytułu można odliczyć VAT?

ODPOWIEDŹ

Wydruk otrzymany z punktu obsługi klienta za przejazd płatnym odcinkiem autostrady jest paragonem fiskalnym. W związku z tym na nim uwidoczniona jest kwota netto i VAT. Zatem można odliczyć Vat naliczony, albo w 100% albo tylko w 50% (wyjaśnienie poniżej). Koszty przejazdu są kosztami podatkowymi.

UZASADNIENIE

Paragon fiskalny to wydrukowany przez kasę dla nabywcy w momencie sprzedaży dokument potwierdzający dokonaną transakcję sprzedaży. Paragon taki musi zawierać m.in. najmniej: imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP), numer kolejny wydruku, datę oraz godzinę i minutę sprzedaży, oznaczenie „PARAGON FISKALNY”, nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację, cenę jednostkową towaru lub usługi, łączną kwotę podatku, łączną kwotę sprzedaży brutto, oznaczenie waluty, w której rejestrowana jest sprzedaż, przynajmniej przy łącznej kwocie sprzedaży brutto, kolejny numer paragonu fiskalnego. Zatem taki dokument, który otrzymuje każdy kierowca na płatnej autostradzie jest dokumentem Vat, który podlega uwidocznieniu ewidencji

To czy VAT naliczony uwidoczniony na paragonie fiskalnym odliczony jest w całości czy tylko w połowie, zależy od tego czy samochód, którym dokonano przejazd płatna autostrada jest użytkowany wyłącznie do celów służbowych, czy ma przeznaczenie mieszane tj. służbowo-prywatne.

Mianowicie, zgodnie z art. 86a ust.1 ustawy o VAT w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku. Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zalicza się m.in. nabycie lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów, a więc także kosztów przejazdu drogami płatnymi.

Ograniczenie, o którym mowa wyżej, nie ma zastosowania w przypadku gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. (art. 86a ust. 3 ustawy o VAT). Proszę pamiętać, że samochód uznaje się za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

  • sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

  • konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Natomiast kwota pozostała po odliczeniu VAT naliczonego jest kosztem podatkowym w świetle art. 15 ust. 1 CIT i art. 22 ust. PIT.

Radosław Stępień

Adwokat, radca prawny

Podstawa prawna: art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 z późn.zm.); § 8 rozporządzenia Ministra Finansów 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2013 r. poz. 363); art. 15 ust.1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 1036 z późn.zm.); art. 22 ust.1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 1509 z późn.zm.).