Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , AKTUALNOŚCI

November 10, 2015

Opłata za udzielenie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych a VAT

0 771

Pobierane przez Urząd Miasta opłaty za wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych powinny być traktowane, jako niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT i tym samym nie powinny być ujmowane w deklaracjach VAT-7 jako zwolnione z podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 29 września 2015 roku nr IPTPP1/4512-433/15-4/MW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Urząd Miasta, który w ramach czynności publicznoprawnych wydaje zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Za wydanie zezwolenia Miasto pobiera opłatę. Środki pozyskane z opłat za „koncesje alkoholowe” są przeznaczane na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych.

W związku z powyższym Urząd Miasta zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy pobierane opłaty za wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych powinny być ujęte w deklaracji jako zwolnione z podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wyjaśnił, iż pobieranie przez Urząd Miasta opłat za wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, należy do kategorii spraw z zakresu administracji publicznej i jest uregulowane przez obowiązujące przepisy prawa, tj. przez ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Pobieranie przedmiotowych opłat stanowi wymóg nałożony przez przepisy prawa i należy do czynności publicznoprawnych. Zatem nie można tego uznać za działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, że Urząd Miasta działa jako organ władzy publicznej w zakresie wykonywania opisanych czynności, zatem nie występuje jako podatnik podatku od towarów i usług. Bowiem opłaty pobierane za przedmiotowe czynności nie są objęte podatkiem od towarów i usług i w związku z tym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.