Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

July 1, 2018

Opłata za wystawienie czeku a opodatkowanie VAT

0 993

Spółka którą prowadzimy wypłaca umowy cywilno - prawne czekiem (na podstawie otrzymanej od usługodawcy faktury), za który robi potrącenie z wynagrodzenia tego współpracownika (12 zł) - czyli tak jakby sprzedawała ten czek.Czy od tego potrącenia (sprzedaży) spółka ma odprowadzić podatek VAT?

ODPOWIEDŹ

Pobrana opłata za wystawienie czeku, zdaniem Redakcji, podlega opodatkowaniu VAT stawką 23%.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Z powyższego wynika, że każde odpłatne świadczenie polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czy określonym zachowaniu mieści się w tak sformułowanej definicji usługi.

Trzeba zaznaczyć, że aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Kwalifikacji usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik, gdyż to właśnie on posiada wszystkie informacje dotyczące charakteru świadczonych usług, które są niezbędne do właściwego ich zaliczenia do odpowiedniego grupowania PKWiU. W przypadku wątpliwości w ustaleniu symbolu PKWiU można uzyskać w urzędzie statystycznym opinię interpretacyjną składając wniosek do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Naszym zdaniem, opisaną usługę należałoby zakwalifikować do działu 82 PKWiU jako usługi związane z administracyjną obsługą biura i pozostałe usługi wspomagające prowadzenie działalności gospodarczej. Podklasa PKD o symbolu 82.11.Z obejmuje działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura, która obejmuje działalność związaną z codzienną administracyjną obsługą biura, taką jak: recepcja, planowanie finansowe, rachunkowość, księgowość, obsługa personelu i dostarczanie poczty, wykonywaną na zlecenie.

Ustawodawca przewidział w ustawie o VAT opodatkowanie stawkami obniżonymi oraz szereg zwolnień od podatku nie dotyczy jednak opłaty pobieranej za wystawienie czeku. Zatem czynność polegająca na pobraniu opłaty za wystawienie czeku opiewającego na wysokość wynagrodzenia za wyświadczoną spółce usługę, opodatkowana jest podstawową 23% stawką VAT.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 23% w pozycji 19 podstawa opodatkowania, w pozycji 20 podatek należny.

 Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 5, art. 7, art. 8, art. 41 ust. 1 w powiązaniu z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług