Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

June 22, 2016

Opłaty dodatkowe przy krótkoterminowym zakwaterowaniu a VAT

0 985

Kwoty należne od klientów za spóźnione anulowanie rezerwacji lub rezygnację z usługi zakwaterowania nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 16 czerwca 2016 roku nr IBPP2/4512-214/16/BW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, czynny podatnik VAT, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zapewniania miejsc krótkoterminowego zakwaterowania. W związku z tym prowadzi ewidencję rezerwacji udostępnianych przez siebie pokoi lub apartamentów w celu uniknięcia sytuacji, w których zarezerwowanych jest więcej miejsc niż Spółka jest w stanie udostępnić. Klient dokonując rezerwacji uiszcza na rzecz Spółki zaliczkę lub podaje dane karty kredytowej lub płatniczej albo dane do płatności wirtualnej, niezbędne do obciążenia stosowną kwotą. Jeśli klient skorzysta z usługi zakwaterowania, Spółka wystawia na rzecz klienta fakturę VAT.

Zdarzają się sytuacje, w których klienci rezygnują z dokonanej uprzednio rezerwacji lub rezerwacja jest anulowana przez Spółkę w związku z tym, że klient nie stawia się w określonym terminie w recepcji Spółki. Na opłatę za rezygnację z usługi zakwaterowania wystawiana jest przez Spółkę nota księgowa. Ponadto noty księgowe są wystawiane przez Spółkę również na opłaty pobierane od klientów w następujących przypadkach: gdy podczas korzystania z usługi zakwaterowania dokona zniszczeń w wynajętym apartamencie, gdy wynajęty apartament wymaga dodatkowego sprzątania, gdy zgubi klucz do wynajętego apartamentu lub do blokady udostępnianych rowerów itp.

Spółka ma wątpliwości co do opodatkowania podatkiem od towarów i usług i dokumentowania opłat pobieranych:

  • za spóźnione anulowanie rezerwacji lub rezygnację z usługi zakwaterowania.

  • za zniszczenia w apartamencie, dodatkowe sprzątanie, zgubione klucze.

Odpowiedź Dyrektora izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż opłata pobierana od klienta, który nie odwoła w ustalonym terminie rezerwacji lub nie skorzysta z usług zakwaterowania, nie jest ekwiwalentem za świadczoną przez Spółkę usługę lecz pełni funkcję odszkodowawczą. Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, że należność inkasowana od gościa, który w zbyt późnym terminie odwołał rezerwację - nie ma związku ze świadczonymi przez Spółkę usługami zakwaterowania, bowiem opłata ta pobierana jest wyłącznie w przypadku, gdy do wyświadczenia usługi hotelowej nie dochodzi.

Zatem pobierana opłata z tytułu zbyt późnego odwołania rezerwacji jako pełniąca funkcję odszkodowawczą, nie stanowi wynagrodzenia za świadczoną usługę zakwaterowania, lecz stanowi rekompensatę za poniesione przez Spółkę koszty, bądź też utracone korzyści spowodowane późniejszym niż wynikającym z zawartej umowy anulowaniem rezerwacji.

W konsekwencji organ podatkowy stwierdził, iż kwoty należne od klientów za spóźnione anulowanie rezerwacji lub rezygnację z usługi zakwaterowania nie stanowią odpłatności za czynność określoną w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym Spółka nie będzie zobowiązana do wystawiania faktur VAT z tego tytułu. Pobierane kwoty mogą być więc dokumentowane innymi dokumentami księgowymi, w tym chociażby notami księgowymi.

Z kolei, odnosząc się do kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług i dokumentowania opłat za zniszczenia w apartamencie, dodatkowe sprzątanie, zgubione klucze organ podatkowy wskazał, iż są związane z usługa wynajmu lokalu, bowiem pobierane są w związku z niewłaściwym używaniem przedmiotu najmu. Zatem przedmiotowe wynagrodzenie otrzymane przez Spółkę nie jest więc odszkodowaniem, lecz stanowi wynagrodzenie za świadczenie związane z zaistniałym zdarzeniem. tj. naprawą zniszczonej rzeczy, dodatkowym sprzątaniem, wydaniem nowych kluczy. Tym samym podlega opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy a Spółka będzie zobowiązana do wystawiania faktur VAT z tego tytułu.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.