Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

March 1, 2016

Opłaty pobierane przez Uczelnię a VAT

0 1740

Opłaty pobierane przez Uniwersytet, jako ściśle związane z usługami kształcenia, korzystają ze zwolnienia od podatku VAT.

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 5 stycznia 2016 roku nr ILPP5/443-173/14/15-S/PG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Uniwersytet, którego przedmiotem działalności jest m.in. prowadzenie kształcenia na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia, jednolitych studiach magisterskich i studiach doktoranckich, jak również prowadzenie studiów podyplomowych, kursów dokształcających i szkoleń. Możliwość i warunki nieodpłatnego korzystania z zajęć na Uczelni przez studentów studiów stacjonarnych określone zostały w ustawie o szkolnictwie wyższym. Odpowiednio stacjonarne studia doktoranckie w uczelniach publicznych oraz w publicznych jednostkach naukowych są bezpłatne. Natomiast studia niestacjonarne są odpłatne.

Ponadto Uniwersytet pobiera opłaty związane z rekrutacją na studia. Wysokość tej opłaty jest ustalana przez Rektora Uczelni, z uwzględnieniem zasady, że opłata nie może przekraczać kosztów planowanych do poniesienia w zakresie niezbędnym do wykonywania czynności związanych z przyjmowaniem na studia na danym kierunku i określonym poziomie kształcenia.

Natomiast w trakcie studiów Uniwersytet zobowiązany jest do wydawania studentom i doktorantom określonych przepisami prawa dokumentów. Dokumentami takimi przykładowo są: legitymacja studencka, indeks, dyplom ukończenia studiów. Uczelnia zobowiązana jest również do wydawania duplikatów takich dokumentów oraz wydawania ich odpisów w językach obcych. Opłaty pobierane za powyższe czynności stanowią przychody Uniwersytetu.

W związku z powyższym Uniwersytet ma wątpliwości czy opłata pobierana od kandydata w związku z przeprowadzanym procesem rekrutacji na studia oraz opłaty pobierane za wydanie dokumentów regulowanych przepisami prawa takich jak przykładowo: indeks, legitymacja studencka, dyplom potwierdzający ukończenie studiów i uzyskanie tytułu zawodowego są należnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT. 

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż pobierając przedmiotowe opłaty Uniwersytet nie działa w charakterze organu władzy publicznej, gdyż nie są to opłaty, do poboru których jest on uprawniony jako „władza publiczna”. Opłaty te są konsekwencją umów o świadczenie usług edukacyjnych i są pobierane na takich samych zasadach jak w przypadku podmiotów prywatno-prawnych. Zatem Uniwersytet pobierając opłaty, nie może korzystać z wyłączenia od opodatkowania – w myśl art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. 

Tym samym, w tym zakresie Uniwersytet działa jako podatnik podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ww. ustawy, w związku z czym pobierane opłaty podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. 

Wobec powyższego organ podatkowy dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa stwierdził, iż Uniwersytet, który świadczy usługi w zakresie kształcenia na poziomie wyższym korzystające ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit b ww. ustawy, pobierając przedmiotowe opłaty świadczy usługi ściśle związane z usługami kształcenia, bowiem są niezbędne do wykonania usługi podstawowej oraz celem pobierania tych opłat nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez konkurencyjne wykonywanie czynności w stosunku do podmiotów niekorzystających z tego zwolnienia. 

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 26 i pkt 29, art. 43 ust. 17 i ust. 17a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.