Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Uczelnia, będąca czynnym podatnikiem VAT, zamierza wynająć posiadane mieszkanie osobie fizycznej na jej cele mieszkaniowe. Czynsz będzie więc zwolniony z podatku VAT (art.43 ust.1 pkt 36). Jak rozliczać, pod względem VAT, media skoro:

  • woda i co są wliczone przez wspólnotę do czynszu - zwolnienie z VAT?, 

  • na prąd i gaz firma otrzymuje osobne rachunki opodatkowane stawką 23% (refaktura ze stawką podstawową czy zw)?

ODPOWIEDŹ

Jeśli umowa zawiera zapis, że czynsz obejmuje również opłaty za media, to powinny one zostać wliczone do podstawy opodatkowania najmu i można wtedy stosować jedną stawkę - w tym przypadku zwolnienie z VAT

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 29a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Z ugruntowanego orzecznictwa wynika, że prawidłowe rozliczenie VAT zależy od konkretnego przypadku – od treści umowy najmu łączącej lokatora i wynajmującego.

Jeśli w umowie zapisano, iż czynsz obejmuje również opłaty za media, to powinny one zostać wliczone do podstawy opodatkowania najmu i można wtedy stosować jedną stawkę. W tym bowiem przypadku tj. świadczenia usługi najmu wraz z odsprzedażą mediów, mamy do czynienia z jedną kompleksową usługą. Wobec powyższego przedmiotem opodatkowania jest skategoryzowana usługa, nie zaś zbiór wyodrębnionych w jej ramach towarów czy usług. Zatem świadczenia takie jak dostawa wody, co, prąd, gaz będące elementem podstawowego świadczenia, powinny być opodatkowane na takich samych zasadach jak usługa podstawowa, która nadaje całości zasadniczy charakter, czyli w tym przypadku jako zwolnione.

Jeżeli natomiast z umowy najmu wynika odrębny sposób rozliczania mediów, należy przyjąć, że w tym przypadku mamy do czynienia z samoistnymi usługami, których wykonanie jest niezależne od zawarcia umowy najmu. A w tym przypadku uzasadnione wydaje się ich refakturowanie według stawek wynikających z pierwotnie wystawionych faktur, czyli koszty mediów nie muszą być włączone do podstawy opodatkowania usługi najmu i powinny być opodatkowane stawką właściwą dla tej usługi.

W zadanym przez Czytelnika pytaniu nie przedstawiono postanowień umowy najmu mieszkania pomiędzy Uczelnią a osobą fizyczną. Naszym zdaniem istotne są postanowienia umowy – jeśli z umowy zawartej pomiędzy Uczelnią a osobą fizyczną wynika, że koszty danych mediów będą rozliczane odrębnie od czynszu za najem, wówczas koszty mediów należy refakturować z zastosowaniem stawki podatku właściwej dla danej usługi. Gdyby natomiast strony ustaliły, że media będą wliczane w cenę usługi najmu, to ich wartość należałoby wliczyć do usługi najmu i opodatkować w ramach tej usługi, czyli w tym przypadku jako zwolnione.

Jan Falkowski