Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

June 30, 2016

Opłaty za parking i przejazd autostradą

0 1015

  1. Czy na podstawie paragonu lub pokwitowania na przejazd drogą płatną (w celach związanych z działalnością) można odliczyć podatek?

  2. Czy na podstawie pokwitowań za parkingi miejskie (wygenerowane przez parkomat lub wystawione przez osoby upoważnione do wystawiania w imieniu miasta/gminy) można rozliczyć podatek?

Od osób zajmujących się pobieraniem takich opłat ciężko uzyskać faktury.

ODPOWIEDŹ

Tak, jeżeli dowód zakupu spełnia definicję faktury lub faktury uproszczonej.

Co do zasady, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit.a).

Jednak, zgodnie z art. 3 § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 roku w sprawie wystawiania faktur, faktura dokumentująca przejazd autostradą płatną lub przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km, wystawiana w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, powinna zawierać:

  • a) numer i datę wystawienia,

  • b) imię i nazwisko lub nazwę podatnika,

  • c) numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,

  • d) informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,

  • e) kwotę podatku,

  • f) kwotę należności ogółem.

Jeżeli zatem otrzymane przez Czytelnika dokumenty za przejazd autostradą będą zawierały w/w elementy, wówczas będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

Należy przy tym pamiętać o ograniczeniach w odliczaniu VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wynikającymi z art. 86a ust. 1 ustawy, tj.: w przypadku gdy poniesiony wydatek za przejazd autostradą dotyczy pojazdu samochodowego wykorzystywanego przez podatnika do celów „mieszanych”, wówczas można odliczyć jedynie 50% kwoty podatku wynikającej z otrzymanego dokumentu.

Z kolei, zgodnie z art. 2 pkt 31 ustawy przez fakturę rozumie się dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie. W art. 106e ust. 1 ustawodawca wymienia jakie elementy faktura powinna zawierać. Z przepisu nie wynika, aby dokument uznany za fakturę musiał zawierać słowo faktura.

Z kolei, z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT wynika, że faktura może nie zawierać w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo kwoty 100 euro, jeżeli kwota ta określona jest w euro - danych określonych w ust. 1 pkt 3 dotyczących nabywcy i danych określonych w ust. 1 pkt 8, 9 i 11-14, pod warunkiem, że zawiera dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku - tzw. faktura uproszczona.

Zatem dokument traktowany jest jak faktura uproszczona, jeśli:

  • wartość sprzedaży nie przekracza 450 złotych lub 100 euro,

  • posiada kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny go identyfikuje i datę wystawienia,

  • posiada dane (imiona i nazwiska lub nazwę i adres) oraz NIP sprzedawcy,

  • zawiera NIP nabywcy, datę wykonania usługi, rodzaj towarów lub usług oraz kwotę należności ogółem, a także dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku.

Jak wynika z powyższego, nawet w przypadku nabycia usług w kwotach nieprzekraczających 450 zł do udokumentowania których wystarczy tzw. faktura uproszczona zawierająca znacznie mniej danych niż zwykła faktura, wymagany jest NIP nabywcy, którego dokumenty generowane przez parkomat nie posiadają. Zatem, dokumenty dotyczące nabycia usług, które nie zawierają wymaganych danych do uznania ich za fakturę lub fakturę uproszczoną nie dają prawa do odliczenia VAT.

Bartosz Gordon

Podstawa prawna: art. 17 ust.1 pkt 7, art. 19a ust. 1, art. 29a ust.13, art. 86 ust. 10b pkt 3, art.88 ust.3a pkt.2, art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.