Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

April 19, 2013

Opłaty za parkowanie pobierane przez Gminę

0 866

Opłaty parkingowe pobierane przez Gminę, w ramach stref płatnego parkowania, które znajdują się w pasie drogowym należącym do Gminy, nie podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 28 stycznia 2013 roku nr IPTPP1/443-885/12-4/MG.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina Miejska, która pobiera opłatę za parkowanie pojazdów w strefie płatnego parkowania zlokalizowanej na terenie Miasta, na podstawie Uchwały Rady Miasta w sprawie wprowadzenia oraz określenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefach płatnego parkowania. Parkingi stanowią własność Gminy Miejskiej i zlokalizowane są przy drogach gminnych.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy opłaty parkingowe pobierane przez Gminę Miejską, w ramach stref płatnego parkowania, które znajdują się w pasie drogowym należącym do Gminy, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ze stawką 23%.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Bowiem, jak wynika z ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o drogach publicznych, do zadań własnych Gminy należy zarządzanie drogami oraz organizacja ruchu drogowego. Gmina ma obowiązek ustalenia stref płatnego parkowania, ustalenia wysokości opłaty za parkowanie w wyznaczonych strefach oraz trybu poboru tej opłaty. Natomiast korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania.

Reasumując organ podatkowy uznał, iż opłata parkingowa za parkowanie na drogach publicznych stanowi dochód gminy i mieści się w dochodach własnych, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy o finansach publicznych.

W związku z powyższym organ podatkowy stwierdził, iż w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której pobór opłaty parkingowej stanowi czynność związaną z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, zatem Gmina Miejska, która wykonuje te czynności jako organ władzy publicznej, nie może być uznana za podatnika podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.