Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

November 3, 2016

Opłaty za pobyt w Domu Pomocy Społecznej a VAT

0 1046

Opłaty za pobyt w domach pomocy społecznej będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 20 października 2016 roku nr IBPP3/4512-488/16-1/BJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Powiat, czynny podatnik VAT, który finansuje działalność Powiatowego Domu Pomocy Społecznej. Działalność statutowa jednostki ukierunkowana i wyspecjalizowana jest w całodobowej opiece osób, które z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i którym nie można zapewnić niezbędnej pomocy i opieki w miejscu zamieszkania. Do zadań Domu Pomocy Społecznej, wynikających z ustawy o pomocy społecznej, należy świadczenie usług bytowych, opiekuńczych i wspomagających na poziomie obowiązującego standardu, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających.

Opłaty za pobyt, ustalone na podstawie ustawy o pomocy społecznej, pobrane przez Dom Pomocy Społecznej odprowadzane są do budżetu Powiatu, z którego to Dom Pomocy Społecznej otrzymuje środki na działalność statutową.

W związku z powyższym Powiat zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy wykonywanie zadania własnego z zakresu pomocy społecznej, jakim jest zapewnienie pobytu w domu pomocy społecznej i pobieranie opłat z tego tytułu podlega wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy wyjaśnił, iż w odniesieniu do opłat za pobyt w Domu Pomocy Społecznej powstaje skonkretyzowane świadczenie, które jest wykonywane z nakazu organu władzy, dla bezpośredniego beneficjenta czynności. Bowiem Powiat zobowiązuje się wykonać określone decyzją administracyjną czynności na rzecz konkretnej osoby, która za te czynności dokonuje opłaty w określonej wysokości. Wobec powyższego jest możliwe zidentyfikowanie konkretnego świadczenia wykonywanego przez Powiat na rzecz Podopiecznego, organ podatkowy uznał je za świadczenie usług w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem działanie Powiatu obejmujące wydanie decyzji administracyjnej rozstrzygającej w jakiej formie zostanie przyznane świadczenie na rzecz Podopiecznego, jest czym innym niż sama realizacja tego świadczenia, która stanowi niewątpliwie czynność cywilnoprawną. Bowiem zachodzi związek pomiędzy otrzymywanymi dochodami a zobowiązaniem się Powiatu do wykonania określonych czynności. Tym samym uiszczane opłaty są niczym innym jak wynagrodzeniem wnoszonym na poczet świadczenia usług dokonywanych przez Powiat. Jednocześnie podobne lub takie same czynności mogą być wykonywane przez inne podmioty, tzw. podmioty konkurencyjne.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż czynności świadczone przez Powiat będą spełniały definicję świadczenia usług określoną w art. 8 ust. 1 ww. ustawy a Powiat w zakresie tych czynności nie będzie korzystał z wyłączenia od podatku od towarów i usług na podstawie przepisu art. 15 ust. 6 ustawy, tylko będzie podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 8 ust. 1, art. 15 ust. 1 ustawy o VAT.