Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , NIERUCHOMOŚCI

July 18, 2013

Opłaty za trwały zarząd i podatek od nieruchomości a VAT

0 1052

Otrzymane przez Policję od dzierżawców lokalu prowadzących działalność gospodarczą kwoty dotyczące podatku od nieruchomości oraz opłat za trwały zarząd, stanowiące obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, są opodatkowane stawką właściwą dla świadczonej usługi dzierżawy lokalu użytkowego, tj. 23%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 16 maja 2013 roku nr IPTPP1/443-197/13-2/AK.

Sytuacja podatnika

Policja, czynny podatnik podatku od towarów i usług, zawarła umowę dzierżawy lokalu użytkowego z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej.

W myśl tejże umowy kontrahent zobowiązał się do zapłaty na rzecz Komendy:

  • czynszu dzierżawy,

  • opłaty z tytułu podatku od nieruchomości,

  • opłaty z tytułu trwałego zarządu,

  • kosztów związanych z bieżącym funkcjonowaniem lokalu (tj. za zużycie zimnej wody, odprowadzanie ścieków, za energię elektryczną za centralne ogrzewanie, za podgrzanie zimnej wody, za wywóz nieczystości stałych).

Strony w ramach przedmiotowej umowy postanowiły, że wynajmujący będzie wnosił powyższe należności opodatkowane podatkiem VAT na podstawie wystawianych przez KWP faktur VAT na wskazane rachunki bankowe.

W związku z powyższym Policja zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy prawidłowe jest ujęcie w wystawionej fakturze VAT podatku od nieruchomości oraz opłaty za trwały zarząd i zastosowanie 23% stawki podatku VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl ogólnych zasad ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia konkretnej usługi, nie powinno się wyodrębniać poszczególnych jej elementów, które na tę usługę się składają i opodatkowywać ich osobno. Usługodawca bowiem sprzedaje określoną usługę, a nie elementy, które się na nią składają. Znajduje to potwierdzenie w brzmieniu przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, którego treść wskazuje, że podstawą opodatkowania opłat za używanie lokalu użytkowego jest cała kwota należna z tytułu wykonania usługi. A zatem przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest wynagrodzenie związane z dzierżawą danego lokalu, tj. wynagrodzenie za usługę, a nie poszczególne elementy, z uwzględnieniem których opłata ta została skalkulowana.

Zatem mając na uwadze opis zdarzenia oraz obowiązujący stan prawny organ podatkowy stwierdził, iż świadczenia dodatkowe (pomocnicze) są ściśle związane z usługą dzierżawy. Świadczenia dodatkowe nie stanowią odrębnej usługi, ale są elementem pewnej całości, stanowiącej jedno świadczenie – usługę dzierżawy.

Biorąc powyższe pod uwagę organ podatkowy stwierdził, iż podatek od nieruchomości i opłata za trwały zarząd, jako czynności publicznoprawne nie mogą podlegać dalszej odsprzedaży. Podatek oraz opłata mają charakter majątkowy i związane są z posiadanym majątkiem, a nie uzyskiwanym z tytułu posiadania nieruchomości obrotem. Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości oraz opłaty za trwały zarząd ciąży bowiem na Wnioskodawcy i to on jest zobowiązany do zapłaty należności z tego tytułu. Opłaty stanowią część składową czynszu pozostając w związku ze świadczoną usługą dzierżawy. W związku z tym, podatek od nieruchomości oraz opłata za trwały zarząd stanowią element kalkulacyjny przy ustalaniu opłaty za usługę główną, wobec czego podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki właściwej dla usługi dzierżawy.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, że skoro przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest usługa dzierżawy powierzchni użytkowej, a poszczególne opłaty stanowią element cenotwórczy tej usługi i pozostają w bezpośrednim związku z przedmiotem umowy dzierżawy, stanowiąc część świadczonej usługi zasadniczej, to usługa ta podlega, jako świadczenie jednolite, opodatkowaniu podatkiem VAT według zasad właściwych tej usłudze, tj. stawką podstawową w wysokości 23%, na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 tej ustawy.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.