Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT , AKTUALNOŚCI

December 18, 2017

Opodatkowania usług transportowych na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego

0 963

W przypadku świadczenia usług transportowych na rzecz podatnika z kraju trzeciego, gdy transport ten dokonywany jest na terenie Polski, to miejscem świadczenia jest terytorium Polski. Natomiast w przypadku świadczenia usług transportowych na rzecz podatnika z kraju trzeciego nieposiadającego na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności, w przypadku, gdy transport ten dokonywany jest z terytorium Polski na terytorium innego kraju UE, miejsce świadczenia usług jest terytorium kraju trzeciego.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 8 listopada 2017 roku nr 0113-KDIPT1-2.4012.548.2017.2.AJB

Sytuacja Podatnika

Spółka jest podmiotem posiadającym siedzibę w Polsce, zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność w zakresie transportu krajowego i międzynarodowego.

Spółka będzie świadczyć usługi transportowe na rzecz podatnika prowadzącego działalność na terytorium Chin. Usługi transportowe będą dotyczyły towarów importowanych z kraju siedziby kontrahenta, tj. kraju trzeciego i będą stanowiły część transportu międzynarodowego, gdyż będą miały miejsce:

  1. wyłącznie na terenie Polski (z terminala kontenerowego w Polsce do wskazanego miejsca docelowego w Polsce – np. magazynu odbiorcy); lub

  2. na trasie Polska – kraj Unii Europejskiej (z terminala kontenerowego w Polsce do wskazanego miejsca docelowego na terenie UE – np. magazynu odbiorcy).

Spółka będzie posiadała międzynarodowy list przewozowy potwierdzający, że nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim.

Niemniej jednak mogą wystąpić trudności w pozyskaniu dokumentów celnych potwierdzających, że usługa transportowa Spółki została wliczona do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Czy Spółka świadcząc usługi transportowe na terenie Polski na rzecz podatnika z kraju trzeciego, w przypadku, gdy usługi te są częścią transportu międzynarodowego, będzie mogła zastosować stawkę 0%, posiadając wyłącznie dokumenty, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy VAT?

Czy w przypadku, gdy Spółka będzie świadczyć usługi transportu towarów na rzecz podatnika z kraju trzeciego, w przypadku, gdy usługi te są częścią transportu międzynarodowego, przy czym usługi będą świadczone na trasie Polska – kraj UE, to miejscem świadczenia usług jest terytorium kraju trzeciego zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy VAT i Spółka nie jest zobligowana do gromadzenia dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy VAT?

Stanowisko Dyrektora

W przypadku świadczenia usług transportowych na rzecz podatnika z kraju trzeciego, gdy transport ten dokonywany jest na terenie Polski, to miejscem świadczenia jest terytorium Polski zgodnie z art. 28f ust. 1 pkt 2 ustawy VAT. Z uwagi na fakt, iż transport ten jest częścią transportu międzynarodowego i dotyczy towarów importowanych, to Spółka miałaby prawo zastosować stawkę 0% pod warunkiem posiadania łącznie dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy VAT, w tym dokumentów celnych potwierdzających fakt wliczenia wartości usług transportowej do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. Jeśli Spółka nie będzie posiadała ww. dokumentów celnych, nie będzie miała prawa do zastosowania preferencyjnej stawki 0%, ale powinna opodatkować transakcję stawką VAT krajową w wysokości 23%.

Natomiast w przypadku świadczenia usług transportowych na rzecz podatnika z kraju trzeciego nieposiadającego na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności, w przypadku, gdy transport ten dokonywany jest z terytorium Polski na terytorium innego kraju UE, miejsce świadczenia usług jest określone zgodnie z ogólną zasadą określoną w art. 28b ust. 1 ustawy VAT. Tym samym Spółka na fakturze powinna wykazać jedynie kwotę netto usługi, bez podatku VAT, gdyż miejscem świadczenia usługi będzie terytorium kraju trzeciego.W tym przypadku nie ma znaczenia, iż transport dotyczy towarów importowanych i jest częścią transportu międzynarodowego, gdyż usługa ta nie jest opodatkowana w Polsce, dlatego też Spółka nie będzie zobligowana do gromadzenia dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy VAT.

Podstawa prawna: art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.