Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

January 2, 2012

Opodatkowanie aportu inwestycji przez Gminę

0 928

Gmina powołała spółkę, która ma realizować zadania gminy. W styczniu planuje przekazać tej spółce aportem inwestycję, która wykonywana była w ramach zadań własnych gminy. Czy aport ten należy opodatkować, a jeżeli tak - jak ustalić podstawę opodatkowania? Czy spółka otrzymująca aport zobowiązana jest do zapłaty gminie równowartości kwoty podatku?

ODPOWIEDŹ

Inwestycja, która jest przekazywana aportem, była wykonywana w ramach zadań własnych gminy. Zgodnie z § 13 ust.1 pkt.10 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Oznacza to, że czynności wykonywane przez gminy w ramach zadań własnych korzystają ze zwolnienia z opodatkowania.

Natomiast wniesienie aportu przez gminę nie może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania tylko dlatego, że inwestycja wykonywana była w ramach zadań własnych gminy. Wynika to z faktu, że inwestycja ta jest przekazywana aportem. Aport jest czynnością cywilnoprawną, a te zostały wyłączone ze zwolnienia z opodatkowania.

Gmina wnosząc inwestycję aportem, powinna czynność tę opodatkować, wystawiając w tym celu fakturę VAT.

Ustalenie podstawy opodatkowania

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 11 sierpnia 2009 r., nr ILPP2/443-628/09-6/GZ, uznał, że ponieważ przy aportach nie jest określona cena towaru (usługi), to ustalając podstawę opodatkowania aportu należy kierować się regulacjami zawartymi w art. 29 ust.9 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU). Powołany przepis stanowi mówi, że w przypadku wykonywania odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług, pomniejszona o kwotę podatku. Podobne stanowisko zaprezentował również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 24 lipca 2009 r., nr IPPP3/443-475/09-2/MM.

W sytuacji opisanej w pytaniu za podstawę opodatkowania można przyjąć wartość netto poniesionych wydatków inwestycyjnych.

Odliczenie VAT od wydatków poniesionych na inwestycję przekazaną aportem

Prawo do odliczenia podatku VAT od dokonanych zakupów przysługuje wówczas, gdy służą one do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponieważ czynności wykonywane przez gminę w ramach realizacji zadań własnych korzystają ze zwolnienia z VAT, to brak jest związku poniesionego wydatku z czynnościami opodatkowanymi, a co za tym idzie, gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od poniesionych wydatków inwestycyjnych.

W przedmiotowej sprawie istotny jest jednak fakt, że inwestycja ta ma być przekazana aportem, który jak już wcześniej ustalono, należy opodatkować. Istnieje zatem związek poniesionego wydatku z czynnościami opodatkowanymi. Z tego też względu gminie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów poniesionych na realizację inwestycji, która zostanie przekazana aportem.

Podobne stanowisko zaprezentował również Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 26 czerwca 2009 r., nr ITPP1/443-328a/09/MN: „Żadne przepisy nie odnoszą się co do konieczności zapłaty kwoty podatku VAT wykazanego przez gminę na fakturze dokumentującej dokonanie aportu. Co więcej, takie działanie wydaje się niezasadne, gdyż gminie przysługuje prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z realizowaną inwestycją, a co za tym idzie, podatek VAT od w przypadku tej transakcji pozostaje dla gminy neutralny podatkowo.”

Natomiast w spółce, do której aport zostanie wniesiony, podatek VAT naliczony od aportu może być odliczony, jeśli wniesiona inwestycja posłuży do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ministerstwo Finansów wydało interpretację (zmieniając dotychczasowe stanowisko), zgodnie z którą jeśli aportobiorca odzyska VAT od otrzymanego opodatkowanego aportu i odzyskaną kwotę zwróci aportodawcy, wówczas ten musi uznać otrzymaną kwotę za przychód opodatkowany podatkiem dochodowym.

Dorota Mróz

Biegły Rewident