Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

September 1, 2013

Opodatkowanie czynności udzielenia nieoprocentowanej pożyczki

0 1038

Czynność udzielenia nieoprocentowanej pożyczki podlega opodatkowaniu w związku z uznaniem jej za odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Jednak przedmiotowa usługa mieści się w zakresie czynności wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy, zatem korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 29 lipca 2013 roku nr IPPP1/443-429/13-2/EK.

Sytuacja podatnika

Rada Powiatu, na podstawie podpisanej umowy, udzieliła Szpitalowi Powiatowemu nieoprocentowaną pożyczkę. Szpital jest jednostką organizacyjną Powiatu, posiadającą osobowość prawną. Udzielona pożyczka zostanie przeznaczona na spłatę zobowiązań wynikających z realizowanych przez Szpital zadań statutowych wykonywania usług leczniczych. Rada Powiatu wskazała, iż w związku z tym, że po stronie Powiatu nie powstaje żaden przychód oraz, że udzielenie pożyczki jest czynnością jednorazową nie została wystawiona faktura VAT.

W związku z powyższym Rada Powiatu zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy udzielenie pożyczki Szpitalowi Powiatowemu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i czy należy wystawić fakturę wewnętrzną opierając się na art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy na stępie wskazał, iż Rada Powiatu udzielając pożyczki z środków własnych nie może korzystać z wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na mocy art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż czynność ta ma charakter cywilnoprawny. Zatem należy uznać Radę Powiatu za podatnika podatku VAT na mocy art. 15 ust. 1 ww. ustawy. Jednoczesnie organ podatkowy zaznaczył, iż udzielanie pożyczek przez podatnika podatku od towarów i usług spełnia przesłanki uznania tych czynności za podlegające opodatkowaniu, niezależnie od częstotliwości i celu ich udzielenia, czy statusu nabywcy. Udzielanie bowiem pożyczek przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, można identyfikować i zaliczać do zawodowej płaszczyzny jednostki, a więc uznać za rodzącą obowiązki w podatku od towarów i usług, nawet gdy czynności te nie znajdują się w jej zakresie przedmiotowym. Bez znaczenia pozostaje fakt, iż tego rodzaju czynności nie są objęte wpisem do ewidencji działalności gospodarczej, prowadzonej na podstawie odrębnych przepisów.

Jednocześnie organ podatkowy zaznaczył, iż z tytułu udzielonej pożyczki nie zostało ustalone wynagrodzenie, zatem z tytułu wykonanej czynności nie wystąpi obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ww. ustawy, którym w przypadku usług polegających na udzielaniu pożyczek są odsetki od udzielonej pożyczki. Zatem Rada Powiatu udzieliła nieoprocentowanej pożyczki, czyli wyświadczyła usługę nieodpłatnie.

Reasumując organ podatkowy uznał, iż Powiat z tytułu udzielenia pożyczki innemu podmiotowi nie uzyska wynagrodzenia w postaci odsetek, a tym samym czynność ta nie stanowi odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec powyższego stwierdził, iż czynność udzielenia nieoprocentowanej pożyczki podlega opodatkowaniu w związku z uznaniem jej za odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ww. ustawy. Jednakże z uwagi na fakt, iż przedmiotowa usługa mieści się w zakresie czynności wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy, korzysta ze zwolnienia od podatku.

Natomiast odnośnie dokumentowania przedmiotowej transakcji, organ podatkowy stwierdził, iż biorąc pod uwagę art. 106 ust. 7 ww. ustawy, Rada Powiatu może wystawić fakturę wewnętrzną dokumentującą ww. czynność, jednakże, jak wynika z przepisu, nie ciąży na niej taki obowiązek.

Podstawa prawna: art. 8 ust. 2, art. 29 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 38, art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.