Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

August 28, 2013

Opodatkowanie czynności użyczenia budynku dzieciom

0 901

Wnioskodawca oddając budynek w użyczenie nie wystąpi w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Bowiem czynność ta będzie mieścić się w zakresie zarządu majątkiem prywatnym.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 13 czerwca 2013 roku nr ITPP2/443-230/13/AW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Wnioskodawca, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Wraz żoną, na prywatnym gruncie, wybudował budynek z pokojami przeznaczonymi na krótkotrwały wynajem. Budowa budynku została zakończona w styczniu 2013 roku. Wnioskodawca nie odliczył podatku naliczonego z faktur dotyczących budowy, gdyż traktował ją jako budowę budynku wchodzącego w skład majątku „prywatnego”. Wnioskodawca zamierza, wraz z żoną, użyczyć budynek dzieciom, które w tym obiekcie będą świadczyć usługi krótkotrwałego zakwaterowania. Przedmiotowy budynek, od zakończenia budowy do czasu użyczenia, jest wykorzystywany na cele osobiste. Dzieci nie będą zobowiązane do uiszczania opłat związanych z eksploatacją budynku. Podatek od nieruchomości będzie płacony przez Wnioskodawcę, jako właściciela nieruchomości, natomiast biorący w użyczenie zawrą umowy z dostawcami „mediów” i na tej podstawie będą bezpośrednio opłać ich koszty.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą obowiązku opodatkowania podatkiem VAT umowy użyczenia.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług – w myśl obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze, czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – musi być zrealizowana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Natomiast umowa użyczenia jest jedną z umów nazwanych, obok najmu i dzierżawy regulujących zasady używania rzeczy. Bowiem jak wynika z Kodeksu cywilnego przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż użyczenie przedmiotowego budynku na rzecz dzieci nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż czynność ta – jak wynika z treści wniosku – będzie świadczona nieodpłatnie, a z tytułu wydatków poniesionych na budowę tego budynku Wnioskodawca nie odliczył podatku naliczonego. Niezależnie zatem od faktu, iż Wnioskodawca budował budynek z pokojami przeznaczonymi na wynajem, z uwagi na fakt, że obiekt ten do dnia użyczenia wykorzystywany był wyłącznie na cele osobiste, niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym konkretnym przypadku należy stwierdzić, iż oddając go w użyczenie Wnioskodawca nie wystąpi w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, a czynność ta będzie mieścić się w zakresie zarządu majątkiem prywatnym.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.