Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

September 9, 2011

Opodatkowanie czynności wykonywanych przez zakład budżetowy na rzecz Gminy

0 1078

Czynności wykonywane na rzecz Gminy przez samorządowy zakład budżetowy, utworzony na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, polegające na świadczeniu usług na rzecz zaspokajania potrzeb wspólnoty samorządowej Gminy, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Takie stanowisko wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w indywidualnej interpretacji numer ILPP2/443-486/11-4/MN z 2 czerwca 2011 roku.

Sytuacja podatnika

Podatnik jest samorządowym zakładem budżetowym Gminy, utworzonym na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, który świadczy na rzecz Gminy takie usługi jak:

• zlecone przez Gminę usługi remontowo-budowlane w budynkach świetlic wiejskich, szkół, w budynku Urzędu Gminy itp.,

• remont gminnych przystanków autobusowych,

• remont cząstkowy dróg gminnych,

• remont placów zabaw,

• odkrzaczanie dróg gminnych,

• usługi transportowe,

• wywóz nieczystości stałych i płynnych,

• prowizja od pobranej opłaty targowej,

Zakład, który posiada swój odrębny numer NIP oraz jest czynnym podatnikiem VAT, stanowi jedną z form wykonywania zadań z zakresu gospodarki komunalnej przez Gminę, co wynika z ustawy o gospodarce komunalnej. Zainteresowany za wyżej wymienione usługi wystawia faktury na Gminę z zastosowaniem właściwej stawki VAT gdyż uważa, że zwolnienie w § 13 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, nie może mieć zastosowania, ponieważ Gmina nie jest jednostką budżetową, samorządowym zakładem budżetowym, ani gospodarstwem pomocniczym.

W związku z powyższym podatnik zawrócił się do organu podatkowego z zapytaniem czy wykonując wyżej wymienione usługi na zlecenie Gminy, powinien wystawiać faktury VAT z zastosowaniem właściwej stawki podatku, czy też bez podatku obciążać Gminę (Urząd) notami wewnętrznymi stanowiącymi refundację poniesionych kosztów związanych z wykonaniem usługi?

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej

Na mocy przepisu § 13 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone pomiędzy:

- jednostkami budżetowymi,

- samorządowymi zakładami budżetowymi,

- jednostkami budżetowymi i samorządowymi zakładami budżetowymi z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej.

Zarówno ustawa o podatku od towarów i usług, jak również przepisy wykonawcze do niej nie definiują terminów: „jednostka budżetowa”, czy „zakład budżetowy”. W związku z tym, należy posiłkować się definicjami zawartymi w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Jednostkami budżetowymi – w myśl art. 11 ust. 1 tej ustawy – są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Natomiast na podstawie art. 15 ust. 1 ww. ustawy, samorządowy zakład budżetowy odpłatnie wykonuje zadania, pokrywając koszty swojej działalności z przychodów własnych, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4.

W świetle powołanych wyżej przepisów oraz przedstawionego opisu sprawy należy stwierdzić, iż opisane we wniosku czynności wykonywane przez Wnioskodawcę na rzecz Gminy polegające na świadczeniu usług na rzecz zaspokajania potrzeb wspólnoty samorządowej, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatne świadczenie usług.

W tym przypadku nie ma zastosowania zwolnienie określone w § 13 ust. 1 pkt 13 ww. rozporządzenia, ponieważ Gmina, na rzecz której wykonywane są przez Zainteresowanego ww. czynności, nie jest jednostką budżetową ani samorządowym zakładem budżetowym. Zatem w przedmiotowej sprawie, wykonywane przez Wnioskodawcę na rzecz Gminy zadania zlecone, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek właściwych dla tych czynności i udokumentowane winny być za pomocą faktury VAT.

Podstawa prawna: §13 ust.1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (obecnie: rozporządzenie z 4 kwietnia 2011 roku); art.9 ust.1 ustawy o samorządzie gminnym; art.11 ust.1 i art.15 ust.1 z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.