Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI

February 1, 2016

Opodatkowanie darowizny majątku firmowego

0 895

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zakupiła w roku 2010, 2011, 2014 środki trwałe, wprowadziła je do ewidencji, a następnie jednorazowo zamortyzowała odnosząc bezpośrednio w koszty. Wśród nabytego majątku były rzeczy od których podatnik dokonał odliczenia podatku, ale również zakupione zostały takie rzeczy od których nie było możliwości jego odliczenia, np. zakup dokonany w formie aktu notarialnego. W bieżącym roku Właściciel firmy darował środki trwałe oraz nieruchomości swoim dzieciom. Czy od przekazanego w darowiźnie majątku, co do którego podatnik odliczył podatek musi dokonać zwrotu tego podatku, czy od darowizny musi być odprowadzony podatek należny? Czy darowanie rzeczy, które nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych również należy opodatkować podatkiem od towarów i usług?

ODPOWIEDŹ

Darowizna składników majątku firmowego, co do których podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Zauważyć należy, że w przedmiotowej sytuacji bez znaczenia pozostaje czy podatnik dokonuje darowizny składników majątku firmowego będących środkami trwałymi czy wyposażenia. Rozpatrzmy sytuacje:

1. Darowanie składników majątku, co do którego przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego

Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 za dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności wszelkie darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Z przytoczonej normy prawnej wynika, że darowizna majątku firmowego, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, jest dostawą towarów i podlega opodatkowaniu. Należy zwrócić uwagę, że przepis ten dotyczy sytuacji w której podatnik miał prawo, w całości lub w części, do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem składników majątku firmy. Wówczas darowanie takiej rzeczy będzie traktowane jak dostawa towarów i będzie podlegała opodatkowaniu.

W tej sytuacji nie należy dokonywać korekty podatku odliczonego przy zakupie, co wynika z art. 91 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

2. Darowanie środka trwałego, co do którego nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego

Darowanie rzeczy wchodzących w skład majątku firmy, co do których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego np. zakup na umowę kupna-sprzedaży, pozostaje poza regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym dokonując darowizny takich składników firmy nie rozliczamy podatku należnego.

3. Darowanie nieruchomości

Szczególną sytuacją poruszoną w pytaniu jest przekazanie w darowiźnie nieruchomości, która co do zasady podlega opodatkowaniu zgodnie z przytoczonymi powyżej zasadami. Jednakże w określonych sytuacjach darowizna taka może korzystać ze zwolnienia, co wynika z art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a. Ważne, aby dostawa taka nie była wykonana w ramach pierwszego zasiedlenia oraz czas pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku był dłuższy niż 2 lata (art. 43 ust. 1 pkt 10). W sytuacji gdy podatnik nie spełnia powyższych warunków może rozważyć zwolnienie z opodatkowania na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a. W tym przypadku dokonującemu darowizny nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem tej nieruchomości oraz podatnik nie mógł dokonać ulepszenia obiektu przekraczającego 30% wartości początkowej nieruchomości.

Podstawa prawna: art. 7 ust. 2 pkt 2, art. 91 ust. 4, art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Agnieszka Kołodziejczak