Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

July 31, 2014

Opodatkowanie darowizny samochodu osobowego z częściowym odliczeniem VAT

0 914

W dniu 22 lutego 2008 roku firma zakupiła samochód osobowy. Odliczony zastał podatek VAT w wysokości 60%. W chwili obecnej właściciel firmy chciałby wycofać samochód ze środków trwałych i przekazać jako darowiznę swojemu synowi. Jak w takiej sytuacji wygląda sprawa z podatkiem VAT? Wartość samochodu na dzień dzisiejszy około 21 tys. zł.

ODPOWIEDŹ

Dość częstą praktyką wśród przedsiębiorców jest wycofanie majątku firmowego i przekazanie na cele prywatne. W przypadku, gdy przy nabyciu danego składnika majątku przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT, to przekazanie na potrzeby prywatne należy potraktować jako sprzedaż. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów m.in. na cele osobiste podatnika lub jego pracowników oraz wszelkie inne darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwolniona z VAT może być jedynie dostawa towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Co do zasady zatem dostawa towarów zwolniona jest z VAT wyłącznie wówczas, gdy towar używany był wyłącznie na cele działalności zwolnionej z VAT i podatnik nie miał prawa do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu tego towaru.

Do końca marca 2014 r., na mocy § 3 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia w sprawie zwolnień z VAT, zwolniona z podatku od towarów i usług była również dostawa samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy nabyciu tych samochodów i pojazdów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w wysokości 50% lub 60% kwoty podatku m.in. określonej w fakturze, nie więcej jednak niż odpowiednio 5.000 zł lub 6.000 zł.

Od 1 kwietnia 2014 r. przepis ten został uchylony. Zatem w sytuacji przedstawionej w pytaniu, wycofanie majątku firmowego na cele prywatne podlega opodatkowaniu stawką 23 %, biorąc  za podstawę opodatkowania aktualną wartość rynkową.

UWAGA: Ponieważ Czytelnik dokona wycofania samochodu  z działalności po upływie 60 miesięcy, licząc od miesiąca jego zakupu, nie ma możliwości "odzyskania" części nieodliczonego VAT od zakupu tego samochodu przy zastosowaniu systemu korekt podatku naliczonego, o którym mowa w art. 90b ustawy o VAT.

Dagmara Lisowska