Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

December 3, 2012

Opodatkowanie dobrowolnych wpłat mieszkańców partycypujących w kosztach inwestycji

0 842

Dobrowolne wpłaty mieszkańców partycypujących w kosztach inwestycji wykonania instalacji solarnych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 1 października 2012 roku nr IPTPP2/443-636/12-7/JN.  

Sytuacja podatnika

Gmina jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W bieżącym roku wraz z partnerskimi gminami zamierza złożyć wniosek na realizację inwestycji, polegającej na wykonaniu na rzecz osób fizycznych instalacji solarnych do podgrzewania wody. Inwestycja będzie polegała na zakupie i montażu kolektorów słonecznych w obiektach budowlanych, zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkalnym. Inwestycja będzie realizowana z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej w wysokości 85% kosztów kwalifikowalnych. 15% wartości zamontowania kolektorów słonecznych poniesie mieszkaniec Gminy – właściciel nieruchomości. Poszczególni mieszkańcy będą korzystać z zamontowanych na ich budynkach kolektorów słonecznych na podstawie umowy użyczenia zawartej między Gminą a osobą fizyczną.

Kolektory słoneczne będą zainstalowane na dachu budynków i poprzez system mocowania będą z tym budynkiem związane. Majątek powstały w wyniku realizacji inwestycji nie będzie służył wykonywaniu czynności opodatkowanej. Właścicielem instalacji solarnych w okresie trwania projektu będzie Gmina.

Ponadto Gmina wskazała, że zamierza przekazać mienie na rzecz mieszkańców, dla których instalowane będą kolektory słoneczne, po zakończeniu „okresu trwałości projektu”, tj. po minimum 5 latach. Dobrowolne wpłaty mieszkańców nie będą zaliczone na poczet inwestycji montowania kolektorów słonecznych. Gmina nie uzależnia montażu instalacji solarnej od dokonywanych wpłat mieszkańców. Z tytułu dokonania dobrowolnych wpłat przez mieszkańców na rzecz Gminy, mieszkańcom nie będzie przysługiwało ekwiwalentne świadczenie. Dobrowolne wpłaty mieszkańców będą przeznaczone na zmniejszenie kosztów realizowanej inwestycji, tj. dokumentacji projektowej, studium wykonalności, nadzoru inwestorskiego, sporządzania wniosku o płatność.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy dobrowolne wpłaty mieszkańców partycypujących w kosztach inwestycji podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów wynika, że zaistnienie czynności opodatkowanej ma miejsce wyłącznie wówczas, gdy istnieje ścisły związek pomiędzy wykonywanymi czynnościami i otrzymywanym wynagrodzeniem, oparty o relacje cywilnoprawne pomiędzy podmiotami. Z treści wniosku wynika, iż dokonywane przez mieszkańców Gminy wpłaty są dobrowolne i mają charakter zwrotu części kosztów realizowanej inwestycji służącej zaspokajaniu zbiorowych potrzeb. Ponadto Wnioskodawca nie uzależnia montażu instalacji solarnej od dokonywanych wpłat mieszkańców oraz z tytułu dobrowolnych wpłat przez mieszkańców na rzecz Gminy, mieszkańcowi nie będzie przysługiwało ekwiwalentne świadczenie. Wobec powyższego należy stwierdzić, iż nie są związane ze świadczeniem wzajemnym ze strony Gminy.

Wykonanie instalacji solarnych nie może być uznane za dostawę towarów w rozumieniu art.7 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż w związku z wpłatą mieszkaniec Gminy nie nabywa własności instalacji. Nie jest również odpłatnością za świadczone usługi w rozumieniu art.8 ww. ustawy. Należy zatem przyjąć, iż wpłaty dokonywane przez mieszkańców na wykonanie instalacji solarnych nie odnoszą się do odpłatnej dostawy towarów ani odpłatnego świadczenia usług.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, że wnoszone przez mieszkańców na rzecz Gminy wpłaty nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie są to bowiem czynności, o których mowa w art.5 ust.1 ustawy.

Podstawa prawna: art.5 ust.1, art.7, art.8 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.