Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

September 18, 2013

Opodatkowanie dostawy samochodów nabytych w drodze spadku

0 874

Dostawa samochodów nabytych w drodze spadku nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż brak jest normatywnych przesłanek, aby Spadkobiercę uznać za podatnika podatku VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 25 czerwca 2013 roku nr ITPP2/443-285/13/AK.

Sytuacja Podatnika - zdarzenie przyszłe

Wnioskodawczyni wraz z mężem, po śmierci syna, została jego prawnym spadkobiercą. Masa spadkowa obejmowała pięć samochodów ciężarowych, które zostały sprowadzone i nie sprzedane. Samochody zostały zakupione na faktury VAT-marża. Zarówno Wnioskodawczyni, jak i mąż, jako osoby na emeryturze, nie prowadzą działalności gospodarczej, nie zamierzają również kontynuować działalności prowadzonej przez syna. Przedmiotowe pojazdy przed sprzedażą będą wyłącznie myte a ich stan techniczny pozostanie bez zmian. Zostaną one sprzedane na rynku lokalnym i w rodzinie.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy sprzedając samochody jako spadkobierca będzie zobowiązana zapłacić podatek od towarów i usług, a jeżeli tak, jak to rozliczyć.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – musi być zrealizowana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę organ podatkowy wskazał, że jeśli osoba fizyczna nieprowadząca regularnej, czy zorganizowanej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego (np. samochodów), a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy.

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów podatkowych organ podatkowy stwierdził, iż w przedmiotowej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać, że dokonując sprzedaży opisanych elementów masy spadkowej (samochodów), Wnioskodawczyni wystąpi w charakterze podatnika. Bowiem Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej, nie zamierza również kontynuować działalności prowadzonej przez syna a przedmiotowe samochody nie nabyła jako handlowiec, tylko w drodze spadku.

Zatem realizując dostawę wymienionych elementów masy spadkowej Wnioskodawczyni będzie korzystała z przysługującego jej prawa do rozporządzania majątkiem osobistym, co nie będzie wykonywaniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy. Okoliczność ta pozbawia Wnioskodawczynię cech podatnika VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ww. ustawy, a dostawę elementów masy spadkowej – cech czynności opodatkowanej, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.