Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , AKTUALNOŚCI , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

May 14, 2018

Opodatkowanie dzierżawy działki gminnej

0 1451

Dzierżawa przez Gminę działki przeznaczonej na ogród przydomowy (trawnik, krzewy, rośliny ozdobne), będzie podlegała opodatkowaniu podstawową stawką podatku w wysokości 23%.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 13 kwietnia 2018 roku nr 0112-KDIL1-3.4012.136.2018.1.IT

Sytuacja Podatnika

Gmina jest jednostka samorządu terytorialnego, która prowadzi w niewielkim zakresie działalność opodatkowaną podatkiem VAT. Jest czynnym podatnikiem podatku VAT, a przeważającą częścią jej działalnością jest świadczenie usług administracyjnych niepodlegających ustawie.

Do Gminy zwrócił się właściciel działki, na której wybudowany jest dom jednorodzinny, z wnioskiem o wydzierżawienie działki gminnej sąsiadującej z jego nieruchomością, w celu wykorzystania jej na cel ogrodu przydomowego.

W umowie jaką Gmina zamierza zawrzeć z wnioskodawcą, zostanie wpisany cel dzierżawy „z przeznaczeniem na ogród przydomowy”. Wnioskodawca ogrodzi teren działki swojej i gminnej, przez co powiększy swój teren wokół domu i polepszy warunki mieszkalne. Na nieruchomości, którą Gmina planuje wydzierżawić, wnioskodawca planuje urządzić trawnik oraz posadzić krzewy i rośliny ozdobne. Teren ten będzie miał charakter rekreacyjny i estetyczny.

Czy Gmina powinna doliczyć do czynszu dzierżawnego podatek VAT, biorąc pod uwagę ww. cel wydzierżawienia działki, czy też czynność ta powinna być zwolniona z podatku VAT?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień, zwalnia się od podatku dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze.

Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności stwierdzić należy, że decydujące znaczenie w kwestii możliwości zwolnienia od podatku czynności dzierżawy gruntów jest ich faktyczne przeznaczenie przez dzierżawcę oraz wykorzystanie przez niego gruntów na cele rolnicze. Jednocześnie cel ten musi być wskazany jednoznacznie w zawartej umowie dzierżawy.

Warunkiem zastosowania zwolnienia, o którym mowa w ww. § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia jest łączne spełnienie przesłanek, co do przedmiotu i celu umowy dzierżawy. Podatnik może zatem skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT takiej usługi, jeśli zostanie zawarta umowa dzierżawy gruntu, która w swojej treści zawierać będzie m.in. postanowienia, z których w sposób niebudzący wątpliwości wynika, że dzierżawiony grunt jest przeznaczony wyłącznie na cele rolnicze.

Celami rolniczymi, w świetle powołanej definicji art. 2 pkt 15 ustawy mogą być np. drobne uprawy polowe (np. grządki, drzewa owocowe), co jednak musi jednoznacznie wynikać z postanowień zawartej umowy dzierżawy, niezależnie od zapisów wynikających z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Ponieważ w przedmiotowej sprawie dzierżawiona działka nie będzie wykorzystywana przez wnioskodawcę na cele rolnicze, co zostanie potwierdzone w zapisach umowy pomiędzy Gminą a wnioskodawcą, nie będzie możliwe zastosowanie w przedmiotowej sprawie zwolnienia od podatku.

Wobec powyższego dzierżawa działki przeznaczonej na ogród przydomowy (trawnik, krzewy, rośliny ozdobne), będzie podlegała opodatkowaniu podstawową stawką podatku w wysokości 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług oraz § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień.