Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW

June 1, 2014

Opodatkowanie importu towarów dokonanego w innym niż Polska kraju UE

0 1464

Czy od sprowadzonego towaru z kraju spoza UE należy zawsze opłacać VAT 23% i czy cło również się płaci? Czy w sytuacji ustanowienia przedstawiciela podatkowego we Francji (bo tamtędy towar będzie jechał) i uzyskaniu nr EORI mogę rozpoznać WNT z Francji wówczas, gdy sam bym dowiózł towar do Polski? Gdzie to EORI się załatwia i kto może być przedstawicielem fiskalnym?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Z treści pytania wynika, że zamierzają Państwo zakupić towar od dostawcy spoza Unii Europejskiej, towar ten będzie transportowany z terytorium kraju trzeciego do Francji, gdzie zostanie dokonana odprawa celna, a następnie z Francji towar zostanie przez Państwa przywieziony do Polski. W tych okolicznościach import towarów zostanie dokonany nie w Polsce, lecz na terytorium Francji, gdyż tutaj zostanie zakończona procedura importu i nastąpi dopuszczenie towaru do obrotu.

Zgodnie z definicją zawartą w art.2 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej.

Wszelkich formalności związanych z odprawą celną towaru we Francji ma dokonać ustanowiony przez Państwa w drodze umowy przedstawiciel celny i podatkowy we Francji.

Kto może być przedstawicielem podatkowym i jakie obowiązki może wykonywać?

Z pewnością przepisy obowiązujące we Francji są zbliżone do naszych krajowych uregulowań, które zostały określone w art. 18a- 18d UPTiU. Poprzez analogię należy przyjąć, że przedstawicielem podatkowym we Francji może być osoba fizyczna lub osoba prawna ( np. agencja celna), posiadająca siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Francji i zarejestrowana tam jako podatnik VAT- UE. Z art. 18d UPTiU wynika, że w przypadku podatnika, który:

1) dokonuje na terytorium kraju wyłącznie importu towarów, których miejscem przeznaczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i wywóz z terytorium kraju jest dokonywany przez importera tych towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, oraz

2) nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny

– przedstawiciel podatkowy wykonuje, w imieniu własnym i na rzecz tego podatnika, obowiązki tego podatnika w zakresie rozliczania podatku, w tym w zakresie sporządzania deklaracji podatkowych oraz informacji podsumowujących, oraz w zakresie prowadzenia i przechowywania dokumentacji, w tym ewidencji, na potrzeby podatku.

W opisanej sytuacji, w zgłoszeniu celnym importowym Państwa firma wystąpi jako importer, natomiast przedstawiciel podatkowy wystąpi w charakterze zgłaszającego. Jako importer towaru muszą Państwo posiadać numer EORI.

Od 1 lipca 2009 roku w Unii Europejskiej został wdrożony Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych EORI, którego założeniem jest przypisanie przedsiębiorcom dokonującym czynności przed organami celnymi UE unikalnego i ważnego na terenie całej Wspólnoty numeru identyfikacyjnego EORI.

W zgłoszeniu celnym importowym zarówno importer jaki i zgłaszający obligatoryjnie są zobowiązani do posługiwania się indywidualnym numerem EORI.

Państwa firma będzie więc musiała zarejestrować się w systemie EORI i może to zrobić poprzez złożenie wniosku PG-K wraz z niezbędnymi dokumentami (NIP, REGON, wypis z KRS), w następujący sposób:

- poprzez złożenie lub przesłanie pocztą wniosku rejestracyjnego (w formie pisemnej),

- osobiście przez wnioskodawcę lub poprzez przedstawiciela wnioskodawcy (posiadającego jego upoważnienie),

- w urzędach lub oddziałach celnych na terenie Polski,

- przed pierwszą operacją celną lub w jej trakcie.

Wszelkie informacje dotyczące rejestracji w systemie EORI są zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Warunkiem odprawienia towaru jest obowiązek uiszczenia wymaganej opłaty celnej (jeśli obowiązuje na dany importowany produkt pochodzący z kraju trzeciego), jednorazowo przy dopuszczeniu towaru do obrotu. Opłaty celnej dokona w Państwa imieniu przedstawiciel podatkowy, który następnie obciąży Państwa tymi kosztami. Zgodnie z zasadami określonymi we wspólnotowym systemie opodatkowania podatkiem od towarów i usług import towarów na terytorium Francji, które następnie mają być wywiezione do innego państwa członkowskiego w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowej, jest zwolniony z opodatkowania.

Po zaimportowaniu towaru we Francji dokonacie Państwo jego przemieszczenia do Polski. Takie przemieszczenie towarów będących Państwa własnością niezależnie od tego kto dokona transportu towarów z Francji do Polski będzie stanowiło nietransakcyjne WNT, o którym mowa w art.11 ust.1 UPTiU. Z treści tego przepisu wynika, że przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika. Taki sposób rozliczenia analogicznych transakcji został zaprezentowany m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 24 września 2008 r., nr IPPP1-443-1352/08-2/Mpe.

Obowiązek podatkowy przy przemieszczeniu towarów w ramach transakcji WNT powstanie w tym przypadku nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia (art. 20 ust.5 UPTiU). Transakcję WNT powinni więc Państwo wykazać w deklaracji VAT-7 za miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpi wywóz towarów z Francji do Polski. Dodatkowo należy pamiętać o ujęciu tej transakcji w informacji podsumowującej VAT-UE. Jako nr identyfikacyjny dostawcy powinni Państwo wykazać nr NIP przedstawiciela podatkowego z Francji, który w Państwa imieniu dokonał zgłoszenia towarów do odprawy celnej we Francji. Takie stanowisko prezentują organy podatkowe, a potwierdzeniem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 27 kwietnia 2010 r. nr ITPP2/443-118b/10/AP.

Jak wynika z art. 30a ust. 2 do ustalenia podstawy opodatkowania w przypadkach, o których mowa w art. 11, stosuje się odpowiednio art. 29a ust. 2, zgodnie z którym, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia – koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów.

Kwoty wyrażone w walutach obcych należy przeliczyć po kursie średnim NBP ogłoszonym w dniu roboczym poprzedzającym dzień powstania obowiązku podatkowego dla transakcji WNT.

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprowadzonego z kraju trzeciego towaru nastąpi w ramach WNT według właściwej dla danego towaru w kraju stawki VAT.

Dorota Mróz

Biegły Rewident