Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW , AKTUALNOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

October 14, 2016

Opodatkowanie kosztów dodatkowych związanych z eksportem towarów

0 1136

Przedsiębiorca jest uprawniony do zastosowania 0% stawki VAT do wartości całej transakcji związanej z eksportem porcelany, w tym również do kosztów pakowania i transportu.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 16 września 2016 roku nr IBPP2/4512-473/16-1/ICz.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż porcelany, opodatkowaną 23% stawką podatku VAT. Klienci, którzy dokonują zakupu towarów w sklepie, są to właściwie wyłącznie osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, a część z nich to turyści zagraniczni mający miejsce zamieszkania poza UE. Jako dodatkową usługę, z której korzystają zwłaszcza klienci zagraniczni, Przedsiębiorca oferuje wysyłkę zakupionego towaru, na wskazany adres. Koszt wysyłki, tj. pakowania i transportu nie jest samodzielną usługą świadczoną przez Przedsiębiorcę i zawsze jest ściśle związany ze sprzedażą oferowanych towarów. Zamówienie wysyłane jest przez firmę kurierską i zostaje poddane procedurze celnej, której potwierdzenie otrzymuje Przedsiębiorca - dokument elektroniczny 1E-599.

W związku z powyższym Przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy zastosowanie stawki 0% podatku od towarów i usług dla sprzedaży porcelany i towarzyszących jej kosztów wysyłki na rzecz klientów mieszkających poza UE jest prawidłowe.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wskazał, iż w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z jednym przedmiotem opodatkowania, tj. z dostawą towarów w ramach eksportu, dla której podstawą opodatkowania będzie łączna wartość dostawy porcelany wraz z jej opakowaniem i transportem. Tym samym koszty pakowania i transportu będą podwyższały podstawę opodatkowania dostawy towarów dokonanej w ramach eksportu.

Mając zatem na uwadze obowiązujące przepisy prawa oraz okoliczności niniejszej sprawy organ podatkowy stwierdził, iż towary sprzedawane przez Przedsiębiorcę, które są wywożone poza Unię Europejską, stanowią eksport towarów dla którego przewidziano preferencyjną stawkę podatku VAT. W związku z tym, jeśli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy będzie posiadał dokumenty potwierdzające wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej, będzie uprawniony do zastosowania stawki VAT w wysokości 0% do wartości całej transakcji, w tym również do kosztów dodatkowych.

Ponadto organ podatkowy wskazał, iż z dokumentu poświadczającego dokonanie dostawy musi jednoznacznie wynikać, że przedmiotem transakcji jest dostawa towaru, a nie dostawa towaru i jakiś innych usług. Tym samym w części zasadniczej faktury przeznaczonej na wskazanie nazwy towaru winna znaleźć się wyłącznie nazwa właściwa dotycząca dostawy danego towaru. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. w części informacyjnej faktury zawrzeć – jeśli taka jest wola i uzgodnienie stron umowy – dodatkowe elementy oraz ich wartość, które składają się na cenę całej dostawy.

Podstawa prawna: art. 29a ust. 1, art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.