Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

November 29, 2016

Opodatkowanie kosztów przesyłki ponoszonych w związku ze sprzedażą książek

0 1165

Przedsiębiorca winien zastosować zróżnicowane stawki VAT, tj. 5% lub 23% w stosunku do kosztów przesyłki, w zależności od stawki VAT towaru podstawowego, jakim jest książka.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 18 listopada 2016 roku nr 2461-IBPP2.4512.772.2016.2.WN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą polegającą przede wszystkim na sprzedaży książek przez Internet. Książki sprzedaje z zastosowaniem stawki VAT 5%, pod warunkiem posiadania przez nie numeru ISBN. Przesyłki natomiast realizują różne firmy kurierskie, których usługi są opodatkowane podstawową stawką VAT, tj. 23%. Cena książki oraz koszty przesyłki wyszczególnione są na paragonach i fakturach w osobnych pozycjach.

Wysyłka książek nie jest samodzielną usługą świadczoną przez Przedsiębiorcę i zawsze jest ściśle związana ze sprzedażą książek. Zatem stosuje następujące stawki VAT:

  1. w przypadku sprzedaży książek opodatkowanych stawką VAT 5% do kosztów przesyłki wyszczególnionej na fakturze lub paragonie dolicza podatek VAT w wysokości 5%.

  2. w przypadku sprzedaży towarów opodatkowanych według stawki VAT 23% stosuje stawkę 23% VAT do kosztów przesyłki.

Ponadto Przedsiębiorca nie zawiera z nabywcami umów, w oparciu o które otrzymuje pełnomocnictwo do reprezentowania kupujących wobec firm kurierskich w zakresie świadczenia na rzecz kupujących usług kurierskich.

W związku z powyższym Przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem czy w świetle przepisów dotyczących podatku od towarów i usług, prawidłowe jest zastosowanie zróżnicowanych stawek VAT w stosunku do kosztów przesyłki, w przypadku gdy jest nierozerwalnie związana ze sprzedażą towaru podstawowego, tj. książki, a jej koszt wyszczególniony jest na fakturze lub paragonie w osobnej pozycji.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż koszty przesyłki ponoszone w związku ze sprzedażą książek zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów oraz są opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla realizacji sprzedaży książek. Ponadto, jeżeli będące przedmiotem dostawy książki są opodatkowane stawką podatku w wysokości 23%, to dla kosztów przesyłki realizowanej przez firmę kurierską, należy stosować tożsamą stawkę podatku VAT. Natomiast, gdy na jednej fakturze są pozycje opodatkowane stawką 5% lub 23%, wówczas koszty przesyłki należy przyporządkować poszczególnym towarom i do kosztów przesyłki zastosować taką samą stawkę jak dla towarów, z którymi są związane.

Skoro więc w przedmiotowej sprawie przedmiotowe koszty przesyłki nie stanowią należności z tytułu samodzielnej usługi lecz są elementem podstawowej czynności jaką jest sprzedaż towarów, zatem nie powinny być wykazywane w odrębnej pozycji faktury lub paragonu dokumentującego sprzedaż towarów. W takiej bowiem sytuacji koszty te należałoby uznać za odrębny przedmiot sprzedaży.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż elementy faktury czy paragonu określone w przepisach prawa podatkowego nie są jedynymi, które mogą być zamieszczone na dokumencie. Ustawodawca w żaden sposób nie ograniczył prawa podatnika do zamieszczania na fakturach czy paragonach dodatkowych informacji.

Podstawa prawna: art. 29a ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.