Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

August 14, 2015

Opodatkowanie kosztów przesyłki przy sprzedaży książek przez Internet

0 1234

Koszty wysyłki, ponoszone w związku ze sprzedażą książek, stanowią element świadczenia zasadniczego, zwiększając kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów i w związku z tym powinny być opodatkowane według stawki VAT właściwej dla sprzedawanych towarów.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 17 lipca 2015 roku nr IBPP3/4512-353/15/EJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą polegającą przede wszystkim na sprzedaży książek przez internet. Książki sprzedaje z zastosowaniem stawki 5% lub stawki 23%. Zapłata za zakupione książki dokonywana jest w formie wpłaty na konto lub „za pobraniem”. Przesyłki realizują różne firmy kurierskie, których usługi opodatkowane są podstawową stawką VAT, tj. obecnie 23% lub Poczta Polska, której usługi są zwolnione z VAT. Cena książki oraz koszt wysyłki wyszczególnione są na paragonach i fakturach w osobnych pozycjach. Z osobami kupującymi nie są zawierane umowy w oparciu, o które sprzedający otrzymuje pełnomocnictwo do reprezentowania kupujących wobec Poczty Polskiej na świadczenie na ich rzecz usług pocztowych ani z firmami kurierskimi na świadczenie na ich rzecz usług kurierskich. Wysyłka książek nie jest samodzielną usługą świadczoną przez Podatnika i zawsze jest ściśle związana ze sprzedażą książek.

Obecnie stawkę VAT kosztów wysyłki Podatnik uzależnia od stawki VAT towaru podstawowego, którego wysyłka dotyczy, a zatem stosuje następujące stawki VAT:

  1. W przypadku sprzedaży książek opodatkowanych według stawki VAT 5% do kosztu przesyłki wyszczególnionego na fakturze lub paragonie dolicza się podatek VAT w wysokości 5%,

  2. W przypadku sprzedaży książek opodatkowanych według stawki VAT 23% do kosztu przesyłki wyszczególnionego na fakturze lub paragonie dolicza się podatek VAT w wysokości 23%,

  3. W przypadku sprzedaży książek opodatkowanych różnymi stawkami do kosztu przesyłki wyszczególnionego na fakturze lub paragonie dolicza się podatek VAT w wysokości 23%.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w świetle przepisów dotyczących podatku od towarów i usług, prawidłowe jest stosowanie zróżnicowanych stawek VAT w stosunku do kosztów przesyłki, w przypadku gdy usługa wysyłki nie należy do przedmiotu działalności sprzedającego, jest natomiast nierozerwalnie związana ze sprzedażą towaru podstawowego, a jego koszt wyszczególniony jest na fakturze lub paragonie w osobnej pozycji.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż koszty przesyłki doliczone do sprzedaży książek przez internet nie stanowią samodzielnej usługi, lecz są to koszty dodatkowe podstawowej czynności, jaką jest sprzedaż książek. Koszty przesyłki są jednym z poniesionych kosztów związanych ze świadczeniem głównym, które w efekcie kształtują kwotę ostateczną żądaną od nabywcy. Wynika z tego, że koszty wysyłki ponoszone w związku ze sprzedażą książek, jako element świadczenia zasadniczego, winny zwiększać kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów i być opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla sprzedawanych towarów. Jeżeli dostawa dotyczy towarów opodatkowanych według różnych stawek, to koszty przesyłki powinny być przyporządkowane proporcjonalnie do wartości towarów opodatkowanych poszczególnymi stawkami.

Ponadto, jeżeli będące przedmiotem dostawy książki są opodatkowane stawką podatku w wysokości 23%, to należy zarówno dla kosztów przesyłki realizowanej przez firmę kurierską, jak i przez Pocztę Polską stosować tożsamą stawkę podatku VAT. Natomiast, gdy na jednej fakturze są pozycje opodatkowane stawką 5% lub 23%, wówczas koszty przesyłki należy przyporządkować poszczególnym towarom i do kosztów przesyłki zastosować taką samą stawkę jak dla towarów, z którymi są związane.

W świetle powyższych ustaleń w treści faktury lub paragonu dokumentujących dostawę książek koszty wysyłki jako element świadczenia zasadniczego zwiększający podstawę opodatkowania sprzedawanego towaru nie powinny być wyszczególniane w osobnej pozycji.

Podstawa prawna: art. 29a ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.