Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

March 27, 2018

Opodatkowanie licytowanej przez komornika sprzedaży niepodjętych depozytów

0 1030

W sytuacji gdy nie można określić właściciela niepodjętego depozytu, nie można dokonać opodatkowania jego sprzedaży.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 16 lutego 2018 roku nr 0114-KDIP1-2.4012.699.2017.2.SM

Sytuacja Podatnika

Na wniosek prokuratury rejonowej, na podstawie postanowienia sądu w przedmiocie złożenia do depozytu sądowego na podstawie art. 7.2 ustawy z dnia 18.10.2016 r.o likwidacji niepodjętych depozytów komornik sądowy w dniu 8 grudnia 2017 r. dokonał w trybie licytacji publicznej sprzedaży depozytu niepodjętego w postaci naczepy chłodni.

W toku postępowania egzekucyjnego komornik dysponował tylko imieniem i nazwiskiem, adresem i numerem paszportu właściciela, któremu zatrzymano naczepę. Wg faktury kupna-sprzedaży był nim obywatel Rosji, sprzedającym firma holenderska. Obywatel Rosji nabył naczepę w lutym 2013 roku od firmy holenderskiej, do swojej firmy transportowej.

W momencie sprzedaży w trybie licytacji publicznej naczepy nie można było ustalić kto jest właścicielem, ponieważ pochodziła ona z przestępstwa, została sprzedana dla obywatela Rosji przez firmę holenderską, która z kolei nabyła ją od firmy hiszpańskiej, która miała naczepę w leasingu i nie będąc jej właścicielem sprzedała dla firmy holenderskiej. W toku postępowania prokuratorskiego żadna ze stron (tj. firma hiszpańska, holenderska, obywatel Rosji) nie przedstawiła dokumentów własności naczepy i nie wystąpiła o jej zwrot.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą uznania go za płatnika podatku VAT od sprzedaży ww. naczepy chłodni.

Stanowisko Dyrektora

Podatnikiem, stosownie do treści art. 7 § 1 Ordynacji podatkowej, jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. W świetle cyt. wyżej przepisu, płatnikami podatku od towarów i usług (czyli podmiotami zobowiązanymi do obliczania, poboru podatku od podatnika i wpłaty podatku na konto organu podatkowego) mogą być organy egzekucyjne oraz komornicy sądowi. Sytuacja taka ma miejsce gdy w wykonaniu czynności egzekucyjnych organy te dokonują dostawy towarów należących do podatnika lub przez niego posiadanych z naruszeniem przepisów. Sformułowanie „płatnikami” oznacza, że organy te nie stają się z tytułu wykonania powyższych czynności podatnikami podatku od towarów i usług, lecz pełnią jedynie rolę płatnika w odniesieniu do podatku należnego z tytułu sprzedanych (zlicytowanych) towarów należących do podatnika, w stosunku do którego toczy się postępowanie egzekucyjne.

Zaznaczenia wymaga, że komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu określonego podatnika – dłużnika. Prowadzona przez niego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów, będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik.

W świetle zapisów art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług - w świetle powyższych przepisów - jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze czynność powinna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie musi być dokonana przez określony podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Jak wyżej wskazano czynność podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w przypadku, gdy spełniony jest zakres przedmiotowy (m.in. odpłatna dostawa towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju) i zakres podmiotowy (czynności te powinny być dokonywane przez podatnika podatku VAT). W analizowanej sprawie brak jest elementu podmiotowego - osoby podatnika - dłużnika, na rzecz której czynności egzekucyjne są dokonywane (w momencie sprzedaży w trybie licytacji publicznej naczepy nie można było ustalić kto jest właścicielem).

Tym samym Wnioskodawca z tytułu sprzedaży ww. naczepy chłodni nie może być płatnikiem podatku zobowiązanym do jego odprowadzenia, ponieważ zadaniem płatnika jest obliczenie i pobranie podatku od określonego podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług oraz art. 7 § 1 Ordynacji podatkowej.