Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

February 1, 2017

Opodatkowanie nabycia maszyny z montażem od kontrahenta z Niemiec

0 1067

Podpisaliśmy umowę z niemieckim producentem na dostawę maszyny wraz z montażem. Kontrahent wystawił nam fakturę zaliczkową w grudniu 2016 roku na 20% wartości dostawy, zapłaty dokonaliśmy z konta walutowego w styczniu 2017 roku. Jak tę transakcję rozliczyć w VAT, i w jakich pozycjach deklaracji wpisać zaliczkę?

ODPOWIEDŹ

Transakcja dostawy towarów wraz z ich montażem i ewentualnie także próbnym uruchomieniem jest dostawą towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (nie jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) i należy w deklatacji VAT za styczeń 2017 roku wykazć kwotę zaliczki netto oraz podatek według stawki 23% - w pozycji 43 i 44 jako środki trwałe lub w pozycji 45 i 46 jako pozostałe zakupy.

UZASADNIENIE

Transakcja dostawy towarów wraz z ich montażem i ewentualnie także próbnym uruchomieniem jest dostawą towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (nie jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów). Wynika to z treści art.12 ust.1 pkt 1 i art.17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług, na mocy których, przemieszczenia towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w  przypadku gdy towary są instalowane lub montowane, z  próbnym uruchomieniem lub bez niego, dla których miejscem dostawy zgodnie z  art. 22 ust.  1 pkt  2 jest terytorium kraju, jeżeli towary te są przemieszczane przez tego podatnika dokonującego ich dostawy lub na jego rzecz. Natomiast podatnikiem jest osoba prawna, osoba fizyczna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, nabywająca towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności, stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju i podatnik ten nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

W powyższym przypadku dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego. Obowiązek ten obciąża nabywcę (polskiego podatnika VAT); rozliczenie transakcji:

1. Podatek należny

Otrzymanie zaliczki powoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT w dacie jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Tak wynika z art.19a ust. 8 ustawy o VAT. Zaliczka została zapłacona w styczniu 2017 roku, a zatem to za styczeń rozliczają Państwo zaliczę w ewidencji VAT i deklaracji VAT.

Podstawę opodatkowania z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, stanowi kwota, którą nabywca obowiązany jest zapłacić (art. 29a ustawy o VAT). Zatem podstawą opodatkowania jest kwota zaliczki.

Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla nabywanego towaru. Stawka VAT w tym przypadku wynosi 23% na mocy art.41 ust.1 w związku z art.146 a pkt 1 ustawy o VAT.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: Dostawę wykazują Państwo  w ewidencji VAT za styczeń 2017 roku jako dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca w kwocie netto: kwota zaliczki, kwota podatku: wg stawki 23% i w deklaracji VAT 7 za styczeń 2017 roku w poz.32: kwotę netto zaliczki i w poz. 33: podatek wg stawki 23%, które dotyczą wyłącznie tego typu dostaw towarów.

Nie maja Państwo obowiązku wykazania transakcji w informacji podsumowującej.

2. Podatek naliczony

Kwota podatku należnego z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, stanowi zarazem kwotę podatku naliczonego, jesli nabywane towary zostaną wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych (art.86 ust.1 i art.86 ust. 2 pkt 4 lit.b ustawy o VAT).

Prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: Zatem w deklaracji za styczeń 2017 roku wykazują Państwo kwotę zaliczki netto oraz podatek wg stawki 23%: w poz. 43 i 44 jako środki trwałe lub w poz.45 i 46 jako pozostałe zakupy.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.12 ust.1 pkt 1, art.17 ust. 1 pkt 5, art.19a ust.8, art. 29a, art.41 ust.1 w związku z art.146 a pkt 1, art.86 ust.1, art.86 ust. 2 pkt 4 lit.b ustawy o podatku VAT.