Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

September 1, 2013

Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania starych telewizorów

0 926

Gmina chce wymienić stare telewizory w podlegających jej placówkach oświatowych (szkoły, dom kultury) na odbiorniki, które mają wmontowane dekodery do odbioru sygnału cyfrowego. Czy przekazując je nieodpłatnie Gmina będzie musiała je opodatkować VAT?

ODPOWIEDŹ

Nie, Gmina nie będzie musiała opodatkować nieodpłatnego przekazania telewizorów, jeżeli nie odliczyła VAT przy ich nabyciu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Art.7 ust.2 ustawy zrównuje natomiast z odpłatną dostawą towarów nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Przepisu tego nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że, aby nieodpłatna dostawa towarów (innych niż prezenty o małej wartości i próbki) była uznana za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, łącznie muszą być spełnione trzy warunki:

  1. przekazania musi dokonywać podatnik w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług;

  2. przekazywane towary muszą należeć do przedsiębiorstwa podatnika;

  3. przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu przekazywanych towarów podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Definicję podatnika zawiera art.15 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast zgodnie z art.15 ust.6 ustawy o VAT nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Zgodnie z art.7 ust.1 pkt 8 i 9 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym sprawy edukacji publicznej, a także sprawy kultury należą do zadań własnych gminy. Obowiązek zakładania i prowadzenia szkół publicznych nakłada na gminy również art.5 ust.5 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty. W związku z tym, Gmina w zakresie wykonywania czynności związanych z prowadzeniem szkół publicznych i ośrodka kultury nie jest uznawana za podatnika podatku od towarów i usług, a zatem czynności te nie podlegają opodatkowaniu VAT, chyba że są to czynności wykonywane na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy o VAT prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług przysługuje podatnikom, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jeżeli zatem Gmina, nabywając telewizory na potrzeby szkół i ośrodka kultury, nie działała w charakterze podatnika, a zakup ten nie miał służyć czynnościom opodatkowanym VAT, Gmina nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu odbiorników, a zatem teraz ich nieodpłatne przekazanie nie podlega opodatkowaniu VAT.

Z zadanego pytania nie wynika, żeby znajdujące się w placówkach oświatowych telewizory były wykorzystywane dla celów innych niż wynikające z zadań własnych Gminy, np. dla działalności zarobkowej opodatkowanej VAT. Gdyby jednak okazało się, że służyły również działalności opodatkowanej, wówczas przy ich nabyciu przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku naliczonego, a ich nieodpłatne przekazanie podlegałoby opodatkowaniu.

Ewa Konarska