Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

June 30, 2014

Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania towarów handlowych

0 903

Nieodpłatne przekazanie towarów handlowych, przy nabyciu których przysługiwało prawo do odliczenia VAT, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 9 czerwca 2014 roku nr ITPP1/443-268/14/MN.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca i jego żona są lekarzami weterynarii, od lutego br. żona otworzyła gabinet weterynaryjny w innym punkcie miasta, Wnioskodawca przekazał jej nieodpłatnie w ramach wspólnego majątku ruchomego towar handlowy o wartości 50.000 zł. Wnioskodawca zaznacza, że między małżonkami nie ustanowiono rozdzielności majątkowej. Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do rozstrzygnięcia kwestii opodatkowania i dokumentowania nieodpłatnego przekazania towarów handlowych żonie, przy nabyciu których Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia.

Wnioskodawca twierdzi, że ponieważ zakupił towar handlowy, płacąc za niego ze wspólnej kasy małżeńskiej i odliczył VAT naliczony, przekazując nieodpłatnie żonie część towaru handlowego uważa, że VAT odliczył, a żona VAT należny odprowadzi w swoim gabinecie weterynaryjnym, rejestrując sprzedaż kasą fiskalną.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem przesłanką opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów jest, aby podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów od tych czynności, w całości lub w części. Nieodpłatne przekazanie towarów podlega opodatkowaniu tylko wówczas, gdy w związku z nabyciem bądź wytworzeniem towarów będących przedmiotem przekazania podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

A zatem aby uznać za opodatkowaną dostawę towarów w postaci przekazania nieodpłatnego przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa muszą zostać spełnione dwa warunki łącznie:

  • dostawa ta musi stanowić przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, lub stanowić wszelka inną darowiznę,

  • podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 7 ust. 2, art. 106b ust. 1, ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.