Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

March 25, 2016

Opodatkowanie obciążania najemców opłatami za zużycie mediów według stanu licznika

0 958

Obciążanie najemców kosztami związanymi ze zużyciem mediów według ilości zużycia, winno być opodatkowane stawką właściwą dla poszczególnych mediów.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 8 stycznia 2016 roku nr ITPP1/4512-1058/15/MN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółdzielnia, która na podstawie zawartych umów najmu wynajmuje lokale usługowe. Zgodnie z zapisami umowy, czynsz najmu nie obejmuje opłat za media, które to opłaty stanowią świadczenie odrębne. Opłaty za media rozliczanie są w oparciu o faktyczne zużycie, ustalane wg stanu liczników zamontowanych w lokalu. Rozliczenie następuje raz na kwartał.

Spółdzielnia wystawia faktury, w których wykazuje wartość opłaty eksploatacyjnej lub usługi najmu wg stawki 23% dla lokalu usługowego oraz w odrębnej pozycji wartość opłat za media wg faktycznego zużycia przez najemcę, przy uwzględnieniu stawki właściwej dla lokalu użytkowego. Z tytułu zużycia mediów Spółdzielnia otrzymuje faktury od dostawcy mediów z wykazanymi następującymi stawkami VAT: 8% - woda i ścieki oraz 23% – energia elektryczna, gaz i ogrzewanie.

Wątpliwości Spółdzielni dotyczą sposobu opodatkowania czynności obciążania najemców kosztami związanymi ze zużyciem przedmiotowych mediów.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż skoro z zawartych umów najmu wynika, że Strony ustaliły odrębne rozliczenie dotyczące odpłatności z tytułu czynszu najmu oraz odpłatności za media, które nabywa od dostawców ze stawką podatku właściwą dla danego świadczenia, to świadczenia te powinny być uważane za odrębne od usługi najmu, przy założeniu, że najemca ma możliwość wyboru sposobu korzystania z nich poprzez decydowanie o wielkości ich zużycia. Sytuacja taka występuje w szczególności w przypadku odrębnego rozliczania zużycia tych mediów w oparciu o wskazania liczników. Dlatego też należy je opodatkować stawkami właściwymi dla tych mediów. Zatem w przypadku obciążenia za wodę zastosowanie znajdzie stawka VAT w wysokości 8%, przy założeniu, że czynności te mieszczą się wg PKWiU w grupowaniu 36.00.20.0 lub 36.00.30.0, w przypadku obciążenia za ścieki również znajdzie zastosowanie stawka VAT w wysokości 8%, przy założeniu, że czynności te mieszczą się wg PKWiU w grupowaniu 37, natomiast w przypadku obciążenia za energię elektryczną, gaz i ogrzewanie zastosowanie będzie miała stawka podstawowa w wysokości 23%, gdyż ani w ustawie o podatku od towarów i usług, ani też w rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy ustawodawca nie przewidział obniżonej stawki VAT lub też zwolnienia od podatku dla tych usług.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż w sytuacji, gdy najemca ma możliwość decydowania o ilości zużycia tzw. mediów, stanowią one świadczenia odrębne od usług najmu i przy „refakturowaniu” zużycia mediów za prawidłowe należy przyjąć zastosowanie stawki właściwej dla poszczególnych mediów, a nie stawki właściwej dla usługi najmu lokalu użytkowego.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1, ust. 2 , art. 146a pkt 1, 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.